„Práce je téma, které se kromě dětí dotýká nás všech. Pro náš region je významné také proto, že práce se zde poměrně obtížně shání," vysvětlila hlavní koordinátorka polického festivalu Marie Hornychová. „V Praze se totiž promítalo více než sto snímků, ale menší města si jich vybírají okolo deseti až dvaceti. Zvolili jsme takové snímky, které jsou pro náš region zajímavé, a ke kterým bylo možné připravit debaty s hosty a popřípadě i s odborníky," dodala Marie Hornychová.

Jeden svět nabídne 14 dokumentů

Diváci uvidí celkem čtrnáct dokumentů ze šesti kategorií. Těmi jsou: Hlavní soutěž, Máte právo vědět, Práce dělá člověka, Rodiny v ohrožení, Takzvaná civilizace, Moc médií a Český pohled. Veřejná předprojekce se uskuteční už dnes ve 14.00 hodin v rámci seniorského klubu v Pellyho domech.

Festival zahájí ve čtvrtek od 18.00 hodin snímek S chutí do toho! Režisér si sezval odborníky z mnoha oblastí a nechal je zamyslet se nad tím, v jakém vztahu k práci se západní civilizace ocitla.

Téma práce pak sledují i další dva dokumenty. Dánský filmař se snímkem Podezřelá čokoláda znovu vrací k tématu dětské práce na kakaových plantážích a sleduje, zda výrobci čokolády sjednali slíbenou nápravu. Slovenský film Báňský chlebíček zase v poklidném tempu pozoruje život obyvatel východoslovenské obce Rakovnica, kteří se musejí poprat s nedostatkem pracovních příležitostí.

Z hlavní soutěže se v neděli představí například film o životě afrického kmene Pygmejů Prales tančících duchů. „Snímek je unikátní časovým rozsahem. Režisérka strávila s domorodci sedm let. Zachytila nejen to, jak je ovlivňují duchové pralesa, ale také jejich obyčejný život a touhu po dětech, které pro ně znamenají především jedno: přežití a zachování kontinuity kmene," prozradila Marie Hornychová.

Otázku, jak legální je záchrana lidského života, pokud je provedena nelegálním způsobem, si klade páteční snímek O trhu s orgány. Debatovat s diváky přijede Malgorzata Grofová z transplantačního centra Fakultní nemocnice Hradec Králové.

„Na všechny kuřáky jsme pak mysleli při výběru snímku Mých posledních 150 tisíc cigaret. Režisér, kterého začala dohánět vlastní závislost na nikotinu, přestává ve filmu kouřit a zároveň se snaží dopátrat příčiny velké tolerance státu vůči kouření," pozvala na další ze zajímavých filmů koordinátorka festivalu. Hostem bude režisér filmu Ivo Bystřičan a hronovský lékař Pavel Maršík, který rád divákům zodpoví otázky související s odvykáním kouření.

Festival myslí i na rodiče a děti

Na rodiče a děti myslí festival výběrem dvou filmů, a to sobotním snímkem S nálepkou ADHD. Hyperaktivita totiž postihuje čím dál víc dětí. Snímek může být inspirací pro rodiče, kteří hledají cestu, jak své děti zvládnout. Debaty se zúčastní dětská psycholožka Lenka Havlíková, která se ve své praxi často setkává s dětskou hyperaktivitou.

Druhý film nazvaný Projekt Příroda je především o kampani, která má jediný cíl: dostat děti od počítačů a obrazovek ven do lesa a na hřiště. Ke zhlédnutí bude v pátek.

„Ve spolupráci s polickým mateřským centrem MaMiNa bude k filmům S nálepkou ADHD, Projekt Příroda a Kismet zajištěno hlídání dětí v prostorách herny v sousedící základní škole," informovala Hornychová.

Festival Jeden svět se dotýká i aktuálních témat. #chicagoGirl je o americké studentce, která pomocí internetu a sociálních sítí pomáhá organizovat revoluci v Sýrii a spolu se svými syrskými přáteli dokumentují zločiny Asadova režimu. Nebudou chybět také české filmy Velká noc Petra Hátleho či dokument Bohdana Bláhovce Show!, oceněný Českým lvem.

„Naším osobním tipem je závěrečný festivalový snímek Otázky pana Lásky, jehož projekce a následné debaty se zúčastní nejen režisérka Dagmar Smržová, ale i pan Jiří Láska osobně. To samozřejmě není všechno, přijďte si sami vybrat z naší čtyřdenní festivalové nabídky," zve za celý festivalový tým Marie Hornychová.

Program festivalu

Středa 19. března

14.00 - hodin Všechno je možné

veřejná předprojekce klub seniorů (Pellyho domy)

Čtvrtek 20. března

zahájení festivalu

Kolárovo divadlo

18:00 hodin - S chutí do toho!

následuje panelová debata s partnery festivalu

Pátek 21. března

16:00 hodin - Projekt Příroda

18:00 hodin - O trhu s orgány +debata

20:00 hodin - Mých posledních 150 tisíc cigaret + debata

22:00 hodin - Velká noc

+ debata před projekcí

Sobota 22. března

10:00 hodin - S nálepkou ADHD

+ debata

14:00 hodin - Podezřelá čokoláda

15:00 hodin - Show! + debata

17:00 hodin - #chicagoGirl + debata

19:00 hodin - Mý věci

Neděle 23. března

10:00 hodin - Báňský chlebíček

14:00 - hodin Kismet

15:30 hodin - Prales tančících duchů

17:30 hodin - zakončení festivalu

Otázky pana Lásky + debata