VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiráskův Hronov zvedá oponu

Hronov - Až do 8. srpna se na třech festivalových scénách představí 34 divadelních souborů.

30.7.2015
SDÍLEJ:

Marcela Kollertová.Foto: Jiří Mach

Přípravy na 85. Jiráskův Hronov, nejstarší kontinuální divadelní přehlídku v Evropě a pravděpodobně i na světě, jsou ve finále. Festival amatérského divadla bude oficiálně zahájen v sobotu v patnáct hodin před Jiráskovým divadlem v Hronově. První opona devítidenního maratonu nejúspěšnějších inscenací vzešlých z celostátních přehlídek se však divákům otevře už v pátek.

„Na letošním Jiráskově Hronovu se na třech divadelních scénách představí třicet čtyři amatérských souborů z celé republiky. Přijedou ale i zahraniční hosté, a to z Ruska a ze Slovenska. Během festivalu bude jenom v hlavním programu odehráno osmdesát osm divadelních představení. Diváci si tak mají příležitost vybrat z bohaté nabídky," říká ředitelka festivalu Marcela Kollertová.

Na hronovských jevištích budou zastoupeny všechny žánry. K vidění budou inscenace činoherního, experimentujícího, studentského a loutkového divadla, chybět nebude ani divadlo poezie či divadlo hudební.

„Letošní program je opravdu nabitý  a myslím, že do Hronova byly nominovány samé kvalitní inscenace. Většinu z nich jsem osobně viděla a těším se, že snad najdu chvilku a na některé se podívám ještě jednou," dodává ředitelka.

Mimo hlavní festivalový program je připraveno i několik mimosoutěžních představení. Pro návštěvníky je připraven rovněž bohatý doprovodný program, který se bude konat z větší části na přírodním pódiu v parku Aloise Jiráska.

„Jelikož je to v letošním roce půlkulatý ročník, tak jsem se snažila sestavit i doprovodný program tak, aby byl pro návštěvníky festivalu velmi lákavý," doplňuje Kollertová.

V letošním roce nastal pořadatelům jeden problém navíc, a to s ubytováním návštěvníků a vystupujících. Internát po bývalé hotelové škole už nebylo možné využít, tak se musely hledat nové ubytovací kapacity.

Ubytování přidělalo pořadatelům starost

„Trochu byl problém s ubytováním, ale vše se úspěšně vyřešilo. Běžný návštěvník bude ubytován na internátě polygrafické školy ve Velkém Poříčí a soubory mají zajištěno ubytování na internátě v Náchodě," upřesňuje Kollertová.

Jak říká, tak problém by neměl být ani s přesunem mezi dějištěm festivalu a ubytováním.

„Sponzor festivalu, náchodská dopravní společnost CDS, poskytla festivalový autobus, který bude jezdit kyvadlově jak ráno, tak i v nočních hodinách. Dále bude k dispozici i festivalové taxi, které bude přepravovat zejména návštěvníky na ubytovaní do Velkého Poříčí. Když bude potřeba, tak pojede i do Náchoda," vysvětlila ředitelka festivalu.

Jak dodala, pro případné zájemce je ještě několik ubytovacích kapacit volných. Ubytování není sice v centru, ale doprava  je zajištěna. Návštěvníci se prý nemusejí obávat a mohou přijet i na několik dnů.

Jiráskův Hronov má nový almanach

K letošnímu jubilejnímu 85. ročníku vydává organizace NIPOS almanach, reflektující posledních pět ročníků festivalu. Stěžejní studii o současné podobě amatérského divadla napsal divadelní teoretik profesor Jan Císař. Dále obsahuje texty třiceti osobností spjatých s Jiráskovým Hronovem napříč jednotlivými druhy a generacemi, faktografii a obrazovou část.

Pořadatelem Jiráskova Hronova je Národní informační středisko pro kulturu, jeho útvar ARTAMA (NIPOS-ARTAMA) a město Hronov ve spolupráci s Kulturním a informačním střediskem Hronov. Akce se koná pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana. Stejně jako v minulých letech i letos očekávají pořadatelé příjezd okolo tisícovky přímých účastníků včetně seminaristů a dalších zhruba devět stovek návštěvníků.

Podrobný program 85. Jiráskova Hronova můžete sledovat i na servisní straně Náchodského deníku.

Jiráskův Hronov - program:
HRONOV - NÁMĚSTÍ ČSA:
The Bugles – Beatles revival: Koncert jedné z nejlepších českých revivalových skupin. Tisícovkám fanoušků přináší možnost zažít atmosféru živých vystoupení hudební legendy naživo.
Pátek 31. července ve 21.15.
Slavnostní zahájení 85. Jiráskova Hronova
The Tap Tap – kapela studentů a absolventů školy Jedličkova ústavu
Sobota 1. srpna v 15.00.

PARK ALOISE JIRÁSKA:
Sobota 1. srpna: 17.00 – Koletova hornická hudba
Koletova hornická hudba ze  Rtyně v Podkrkonoší, podle věku stará dáma české hudby. Budete určitě mile překvapeni množstvím mladých muzikantů i zpěváků a věříme, že i spokojeni s programem a atmosférou.
20.00 – Sahar - Profesionální taneční vystoupení skupin orientálních tanců.
Neděle 2. srpna: 15.00 – Hrnečku vař!, Otesánek a Budulínek
Divadýlko Mrak Havlíčkův Brod
Loutkové představení pro děti, kterým provedou diváky Lojza a Líza.
17.00 – Jazz Generation Náchod - Tato desetičlenná formace navazuje na odkaz jazzové tradice regionu a ve svém repertoáru najde místo respektive každý hudební směr, který se od jazzu odvíjí nebo jím byl ovlivněn.
18.15 – Saturday Morning Band
19.30 – Swing Sextet Náchod - Hostem bude Valerij Kiselev - klarinetista z jazzové akademie Moskva, sólista filmového orchestru Moskva
20.45 – Big Band - Se svými sólisty Bohdanem Janeczkem (Polsko), Vladimírem Charitonovem a Andrew Lee Davidsonem (USA)

JIRÁSKOVO DIVADLO:
Pátek 31. července: 18.30 – Jak se vám líbí, jak se vám líbí?
Divadelní klub Jirásek Česká Lípa
Slavná Shakespearova komedie v netradičním pojetí.
Sobota 1. srpna: 14.00 a 16.30 –  Bláha a Vrchlická
Spomal Malenice
Neděle 2. srpna: 16.30 a 20.00 – Advent
DS Jana Honsy Karolinka

SÁL JOSEFA ČAPKA:
Sobota 1. srpna: 16.30 a 22.00 –  Vyskočit z kůže
OLDstars Praha
Neděle 2. srpna: 16.30 a 21.00 –  Upokojenkyně
V.A.D. Kladno

SOKOLOVNA:
Sobota 1. srpna: 19.00, 20.30 a 22.00 –  Osmý hřích je drzost
Rámus Plzeň a Krtek Plzeň
Neděle 2. srpna: 14.00, 19.30 a 22.50 – S úsměvem nepilota
Kočovné divadlo Ad Hoc

Autor: Jiří Mach, Redakce

30.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení