Premiéra duchovní skladby „Vesperae Canonicae Minores" se odehraje v kostele Nanebevzetí Panny Marie od 18.30 hodin. Koncert nabídne ještě více. „Bude „rekonstrukcí" nešpor, této podvečerní hudební modlitby, jak byla prováděna v 17. století. Vedle mistrovských polyfonních Melceliových vokálně-instrumentálních kompozic zazní také chorální zpěv a anonymní instrumentální sonáty pro dvoje housle, violu da gamba a basso continuo," uvedl Ladislav Horký, vedoucí ansámblu Consortio Melcelii, který skladby přednese a zahraje na dobové nástroje.

Notový materiál z kroměřížského archivu připravil právě Horký, při přípravě soubor spolupracoval se zpěvákem, badatelem a odborníkem na starou hudbu Michaelem Pospíšilem, který se zúčastní premiéry jako zpěvák.

Premiéra není jen tak náhodná. Před rokem se totiž v České Skalici dočkala novodobé premiéry jiná Melceliova kompozice „Missa absque Nomine". Byla první, kterou mohli novodobí diváci slyšet. „Dočkala se skvělého přijetí jak u široké veřejnosti, tak v odborných muzikologických kruzích," dodává Horký.

Členové ansámblu s ní pak zavítali do mnoha koutů České republiky. „Započali tak práci, která by měla vést k znovuuvedení jména Melcelius do širšího povědomí veřejnosti. Časem by se tento autor měl opět octnout po boku svých dnes známějších kolegů Adama V. Michny či Pavla J. Vejvanovského. Nadcházející premiéra nešpor, této vynikající polyfonní kompozice, by k tomu měla přispět," uvedl Horký.

Výstava jiřin, která láká stovky návštěvníků z širého okolí, se v areálu Muzea Boženy Němcové koná od pátku do neděle vždy od 9 do 17 hodin. Vystavovatelé z východních Čech představí řezané jiřiny v obou sálech maloskalické tvrze, kromě řezaných květin bude k dispozici i výsadba přímo na tvrzi a v okolí muzejního areálu.

„Již dnes je v tomto památkově chráněném areálu vysazeno téměř sto padesát druhů jiřinek v počtu více než tisíc kusů. Běžným se stal volný vstup na výsadbové pole, a to již od července pěstitelé tak mají lepší možnost pozorovat květiny během různých vegetačních cyklů a snadněji si poté vybrat," uvedlo muzeum v tiskové zprávě. Navíc při příležitosti výstavy bude k dispozici na terase muzea kavárna, kde si třeba návštěvníci vloni pochvalovali příjemné posezení.

Volí se královna slavností

Také letos budou moci návštěvníci opět hlasovat v soutěži s anketou o Královnu jiřinkových slavností. Svými hlasy vyberou nejpřitažlivější odrůdu a rozhodnou tak o symbolu Jiřinkových slavností 2014, která se vyhlásí v neděli v 15:30. Královnou jiřinkových slavností 2013 se loni stala odrůda Maxime, jejíž okvětní plátky mají červenou barvu přecházející do blednoucí prvosenkově žluté.

V předvečer zahájení výstavy jiřin bude dnes k vidění divadelní hra Mileny Štráfeldové o dceři Boženy Němcové Osamělé večery Dory N. V sobotu odpoledne budou na maloskalické tvrzi k poslechu staropražské písničky skupiny Klapeto. Nedělní odpoledne bude patřit promenádnímu koncertu Big Bandu Dvorský.

Malování na hedvábí i aranžování jiřin

V oba víkendové dny mají také zruční návštěvníci možnost vyzkoušet malování na hedvábí. Zájemci si budou moci produkty nejen koupit, ale i vyrobit. Na programu jsou i ukázky aranžování jiřin. Další akcí je, a to až do 30. září, výstava nazvaná Květina, na které se představí výtvarnice z České Skalice a Liptovského Hrádku.

Tradici výstav ve městě inicioval založením spolku pěstitelů jiřinek kněz František Hurdálek. Poprvé uspořádal výstavu v roce 1837. Po požáru města v roce 1847 a úmrtí zakladatele výstav slavnosti v České Skalici na 78 let ustaly. Akce během slavností pod záštitou města Česká Skalice pořádají příspěvkové, neziskové a další organizace.

Jak informoval Jan Holý z českoskalické radnice, součástí slavností bude tradiční Jiřinkový ples, který se uskuteční 21. září.