Železniční muzeum Výtopna Jaroměř připravilo spolu s obcemi a městy ležícími na jubilující trati bohatý program. Hned dva páry zvláštních vlaků vedených parní lokomotivou Velký bejček vyjedou z Jaroměře do Dvora Králové a Horek u Staré Paky. Odjezdy z Jaroměře jsou naplánovány na 8.42 hodin a 16.42 hodin. Zpět pak vyjíždějí z Horek u Staré Paky ve 12.23 a v 18.23 hodin.


Jak by asi před 150 lety místní kronikář ve svých knihách poznamenal: „V Kuksu sám hrabě Špork neváhal a se svou družinou vydal se pozdraviti statutární vlak. Pozornost všech však soustředila se do Králového Dvora a na Horka u Staré Paky, kde místní starostové a konšelé přivítali pasanty přibyvší v jejich města parním vlakem. Na jejich uvítanou dělové salvy zazněly a dechové hudby hrály. Cestující zmožení dlouhou cestou mohli hrdlo svlažit a hlad zahnat v místních hostincích. Zatímco oni klidu užívali, hasičské sbory plno práce měli. Ohnivý oř si žádal svou porci vody, kterou mu stateční muži v bílých uniformách bryskně podali.“


Program oslav pak doplní nejenom druhá parní babička 310.0134, která zavítá do Dvora Králové až z Turnova, ale také mnohé výstavy a kulturní vystoupení. Po celou neděli pak také bude přístupné Železniční muzeum v Jaroměři. Jízdenky na všechny zvláštní vlaky budou v prodeji u i ve vlaku, a to bez přirážky. Ve všech vlacích bude také zařazen jídelní vůz.


Železniční muzeum bude v červnu a září otevřeno o sobotách, nedělích a svátcích od 9 do 16 hodin, o prázdninách denně s výjimkou pondělí ve stejném čase. Ve dnech, kdy na svou cestu vyjíždí Expres Primátor, je otevírací doba prodloužena do 19 hodin.

(Vladimír Ujec)