Předán byl klíč od podzemí pevnosti a nad Bastionem I znovu zavlál prapor na znamení toho, že památka opět otevírá své brány všem milovníkům historie.

Na dopoledne pořadatelé připravili procházku pevnostním městem. Průvodce provedl zájemce pravoúhlou sítí ulic a představil všechna turisticky zajímavá a přístupná místa, jež lze během sezony nebo v průběhu zpáteční cesty navštívit.

Nádvoří Bastionu I a jeho kasematy oživila přehlídka pevnostních řemesel. Nechyběla vojenská kuchyně, bednářství, cínařství, soustružnictví, sedlářství, provaznictví nebo také pivovarnictví. Mnozí si nenechali ujít jedinečnou možnost ochutnat pivo zvané „Josefovský Šancovák“, které bylo uvařené speciálně pro tuto příležitost.

Jedenáctistupňový světlý a dvanáctistupňový polotmavý ležák ozdobené etiketami zasloužilých josefovských Šancováků (označení pro nadšence, co se podílejí na opravách hradeb) Vladimíra Jirouše, který se zasloužil o vytvoření modelu celého Josefova a Karla Kulhavého, člena první party, jež začala v Josefově s opravami hradeb, šel dobře na odbyt. „Já těch Šancováků dal devět. Výborné pivo… Světlé mi chutnalo víc než polotmavé,“ svěřil se Petr Kožený.

Vstupní historickou expozici na Bastionu I rozšířila výstava kreseb josefovského výtvarníka Pavla Andrýska a zpřístupněna byla i výstava Československé obce legionářské - Cesta legionáře a výstava masopustních fotografií na Bastionu IV.