Ohromující je nárůst počtu druhů obojživelníků. „Inventarizaci jsem tu prováděl již před deseti lety na úplném začátku projektu a sotva jsem tenkrát nějakého obojživelníka našel. Dnes tu jsou stovky žab i čolků. Dokonce se objevily dva nové druhy žab ropucha zelená a kuňka ohnivá, které se letos ozývaly z celé plochy parku,“ vyzdvihuje důležitost území zoolog David Číp.

Neméně pozitivní je i výčet na kvalitu prostředí náročných vážek. Třináct nových druhů v této lokalitě objevil doktor Bohuslav Mocek z Muzea východních Čech v Hradci Králové. „Šídlatka brvnatá a vážka žlutavá se vyvíjejí ve vysychajících, dočasně zaplavených prohlubních, hlavně na zaplavovaných loukách. V našem kraji je takový typ prostředí ojedinělý a proto jsou Josefovské louky zcela zásadní,“ komentuje Mocek nároky dvou z 25 nalezených druhů.

NA OBJEVENÍ ČEKAJÍ DESÍTKY DRUHŮ BROUKŮ

Ani brouci nezůstávají ve své rozmanitosti pozadu. „V průběhu letošní sezóny jsem nalezl 217 druhů brouků, mezi nimi například i velmi charismatického chrobáka ozbrojeného. Odhaduji, že nejméně podobné množství zde ještě čeká na objevení,“ uvádí entomolog Tomáš Kopecký. Z objevených brouků jich je hned pět zařazeno v Červeném seznamu ohrožených druhů bezobratlých živočichů ČR a šest je zvláště chráněných.

EXMOORSKÝ PONY odpovídá svou velikostí, stavbou těla a zbarvením původním divokým koním z oblasti střední a západní Evropy.
Návrat divokých koní ohrozil úřednický šiml

Jediným zklamáním jsou podle správce parku Břeňka Michálka snad jen motýli.

MOTÝLÍ POPULACI NESVĚDČÍ SEKÁNÍ LUK

Zdejší celoevropsky chráněné druhy modrásek bahenní a modrásek očkovaný, vykazují velmi slabé populace. Příčina je celkem zřejmá. Většina luk je stále dvakrát ročně sekána a sklízena zemědělskými subjekty zaběhlým způsobem, který přerušuje rozmnožovací cyklus motýlů.

Dlouho plánovaným řešením je pastva divokých koní. „Koně zajistí mnohem šetrnější údržbu travního porostu, ve kterém budou mít luční ptáci, hmyz a tedy i motýli větší šanci na přežití,“ vysvětluje Michálek.

Ptačí park se stává rájem opeřenců

Za více než desetiletou historii Josefovských luk na nich ornitologové pozorovali 166 druhů ptáků. Desítky ptačích druhů si Josefovské louky vybraly pro své hnízdění. Mezi ně patří také cílové druhy, pro které jsou podmáčené louky ptačího parku určeny především, například čejka chocholatá, bekasina otavní a velmi pravděpodobně zde zahnízdily i tři vzácné druhy skrytě žijících chřástalů.