VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Julinka se snaží oživit klášter

Police nad Metují  - Na areálu benediktinského kláštera v Polici nad Metují se pomalu a jistě podepisuje zub času. Rozsáhlé prostory byly využívány jen z části a ani zahrady nelákaly k odpočinku. To se nelíbilo skautskému vůdci a regionálnímu patriotovi Josefu Hejnyšovi Karimu, a tak v roce 2008 založil občanské sdružení Julinka, jehož cílem je mimo jiné zachování kulturního dědictví.

3.6.2014
SDÍLEJ:

Den řemesel v Polici nad Metují.Foto: DENÍK/ Jiří Mach

Jednou z priorit bylo zkulturnění klášterních zahrad. Tak, aby je veřejnost mohla využívat k odpočinku. Na základě toho si sdružení Julinka pronajalo od benediktinů, kteří jsou majiteli kláštera, část budovy a začalo v ní pořádat různé kulturní akce.

Po smrti zakladatele sdružení se jeho myšlenky chopili další členové a nadále pokračují v jeho započaté práci.

„Snažíme se klášter oživit, tak, aby sem mohli lidé chodit. Mimo konání akcí jsou ale prostory kláštera téměř nevyužívané. V jedné části je umístěno městské muzeum. Volné prostory využívá také základní umělecká škola, která tady má zkušebnu pro orchestr a taneční sál. Ve vstupní části jsou byty, kde bydlí i místní farář," informoval současný předseda sdružení Julinka Matěj Brát.

Sdružení na úpravách kláštera pilně pracuje. „Klášter je benediktinů, my od nich máme pouze pronajaté prostory za symbolickou cenu. Naše sdružení už zrekultivovalo klášterní zahradu, která je běžně veřejně přístupná. V současné době jsme ve vnitřní rajské zahradě zaseli trávu a plánujeme postavit také altán. Snažíme se klášter oživit, tak, aby sem mohli lidé chodit, proto zde pořádáme různé kulturní akce," řekl Matěj Brát.

Šestým rokem pořádá sdružení v prostorách kláštera také Den řemesel. Ten se konal o uplynulém víkendu a opět přilákal velké množství návštěvníků.

„Nechceme jít stylem jarmarků nebo trhů, ale ukázat návštěvníkům na vlastní oči stará lidová řemesla. Tím jim dáme také možnost, aby si některá z nich sami vyzkoušeli. Letošní novinkou byl elektrikář, který měl připravený panel, na kterém si každý mohl vyzkoušet různá zapojení. Hlavně pro kluky byla zajímavá truhlářská dílna, kde si každý mohl vyzkoušet práci s ručním nářadím. Letos byl program doplněn o divadelní představení a vystoupení šermířů," řekl Matěj Brát.

Lidé obdivovali zapomenutá řemesla

Přes tři desítky zručných lidových řemeslníků přišlo předvést mnohdy už zapomenutá řemesla, které v dnešní době většinou nahradily programovatelné stroje a některá z nich už téměř úplně zanikla.

Přes sedm stovek návštěvníků, kteří se během dne přišli podívat, mohlo sledovat zručné ruce lidových umělců, od kterých si většinu výrobků bylo možné také zakoupit a některá řemesla i vyzkoušet, čehož využily především zvídavé děti a posléze zjistily, že to není tak jednoduché, jak se zdá.

K vidění byli mimo jiné i tkalci, hrnčíř, košíkář, výrobce košťat a spousta dalších řemeslníků. Pozornost návštěvníků přitahovala stará truhlářská dílna, kde se vše dělalo ručně, a nebo vrták na provrtávání kmenů, což si bylo možné rovněž vyzkoušet a zjistit, že to není žádná legrace.

„Máme tady vystavenou expozici truhlářské dílny, jak vypadala v dřívějších dobách, kdy se vše dělalo ještě ručně. V dnešní době velkou část nahradily stroje, ale některé nářadí se používá dodnes. Truhlařinou se živím a část tohoto nářadí také stále používám," řekl Josef Bartoš, který přijel na pomoc za kamarádem z Českého Krumlova.

Mechanizovanou práci se dřevem předváděl místní řemeslník Jaroslav Seifert. „Práce se dřevem mě dlouhá léta živila. Předvádím, jak se pracuje na starém šlapacím soustruhu na opracování dřeva. Tento stroj jsem objevil po mém předkovi na půdě, tak jsme ho dali do provozu schopného stavu, a teď s ním na řemeslných trzích ukazuji, jak to fungovalo. Pro lidi to je zajímavé, vidí něco jiného, než se běžně používá. Dřevo mám rád, a tak to beru jako koníčka. Dělám také lidem na přání třeba prstýnky a nebo přívěšky. Některé výrobky také na trzích prodávám," dodal Seifert.

Zajímavá a poučná byla také expozice elektrikáře. „Připravil jsem na ukázku panel, kde si každý mohl vyzkoušet zapojit třeba diodu, motorek a nebo rozsvítit světlo. Byl tady také voltmetr, možnost zapojení vypínače a všechna základní zapojení. Je to názorná ukázka, aby i laik pochopil, jak to funguje," popsal své zařízení Jan Grim z Bukovice.

Na opravu kláštera nejsou peníze

O Den řemesel byl zájem a spokojeni jsou i pořadatelé.

„Potěšilo nás, že o akci byl opět velký zájem a bylo slyšet samé kladné ohlasy. To nás povzbuzuje do další práce. Plánujeme i další úpravy a oživení kláštera. Vše je ale závislé na omezených finančních prostředcích. O samotný klášter se starají benediktini, ale na opravy si najímají technické služby. Nikdo z benediktinů v klášteře není, mají pouze správce, který sídlí v Broumově a do Police jen dojíždí. Domluva s nimi je dobrá a sami jsou rádi, že se tady něco děje. Budova ale i tak pomalu chátrá a na opravy nemají peníze, všechny je investují do kláštera v Broumově. Na zdejším klášteře se opravuje pouze střecha, aby do budovy nezatékalo. Dělá se to postupně, podle toho, kolik seženou peněz. Jedna strana už je opravená. Letos se má začít na druhé straně," dodal Matěj Brát.

Autor: Jiří Mach

3.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení