„Odlétlo se devět platných disciplín a to už o něčem vypovídá. Pro platnost závodů je potřebné odletět čtyři disciplíny a my jich máme více jak jednou tolik. Při takovém počtu už se pozná kvalita pilotů. Počasí nebylo vždy perfektní, ale alespoň se ukázaly zkušenosti jednotlivců," řekl sportovní komisař Antonín Teichman.

Už po prvních disciplínách se oddělili ti nejsilnější od slabších. „Všichni piloti bojovali čestně a nikdo se nesnažil podvádět. V průběhu závodů nebyl zaznamenán žádný problém a nebyl podán protest. Objevilo se jen několik technických věcí, ale to byl problém samotných pilotů. Po sportovní stránce proběhlo vše OK. Jestli se ještě někdy budou tyto závody u nás pořádat, tak o tom nerozhodujeme my. Určitě to ale nebude během následujících pěti roků. Komise se snaží každý rok umístit závod do jiného prostředí," dodal Teichman.

S celým průběhem závodů byl spokojený i jejich ředitel Petr Jirásek. „Vše hodnotím pozitivně. Odlétlo se maximální počet disciplín a všechny měly výbornou úroveň. Perfektně fungoval i celý areál. I když se sešlo hodně mladých lidí, kteří jsou ještě divocí, tak vše probíhalo v rámci mezí. Všichni přistupovali k závodům zodpovědně, a tak jsem s celým průběhem maximálně spokojený. Těší nás také to, že hodně lidí tady bylo poprvé a všem se u nás líbilo," uvedl Jirásek.

Ze závodů odjížděli spokojení i všichni jeho účastníci.

„První tři dny jsme se na špici střídali. Potom se mně podařilo držet si první příčku až do konce. Nebylo to jednoduché, protože počasí se rychle měnilo a bylo nevyzpytatelné. Hodně tady hrál roli faktor náhody, než na závodech, kde jsem doposud létal. Dopředu nebylo jasné, jak to dopadne. Jsem rád, že se mně podařilo obhájit titul, a tak jsem velice spokojený," pochvaloval si novopečený mistr republiky juniorů Pavel Trybenekr.

Celkově druhá a mistryně republiky v ženách Hana Trešlová sdělila, že je ráda, že si udržela pořadí, i když se snažila útočit na titul. „Bylo to velice vyrovnané, a tak jsem s výsledkem spokojená. V Poříčí to bylo asi nejhezčí mistrovství, na kterém jsem prozatím létala," uvedla.

Přesto, že se místní nepostavili na stupně vítězů, závody si pochvalovali. „Štve mě, že jsem si neudržel třetí příčku, ale musím se s tím vyrovnat. Je to ponaučení do dalších závodů. Hodně záleží na taktice a na letadle. To moje je dobré, ale do jiných povětrnostních podmínek. Jsem už ale mezi reprezentanty, tak jsem spokojený. Teď mě čeká ještě mistrovství republiky, kde bych se chtěl dobře umístit," svěřil se pátý David Mach z místního Aeroklubu Hronov.

Konkurence byla veliká, a tak je s umístěním spokojená i místní Klára Teichmanová, třetí v ženské kategorii. „Do desátého místa to bylo vyrovnané, a tak jsem ráda, že jsem si svoji pozici držela po celý závod. Vše záleželo na taktice a na tom, zda to vyjde," vysvětlila.

Výsledky závodů

CELKOVÉ POŘADÍ:

JUNIOŘI:

1. Pavel Trybenekr AK Hořice

2. Hana Trešlová AK Raná

3. Karel Novák AK Mladá Boleslav

4. Petra Papežíková AK Holešov

5. David Mach AK Hronov

ŽENY:

1. Hana Trešlová AK Raná

2. Petra Papežíková AK Holešov

3. Klára Teichmannová AK Hronov

AKADEMICI:

1. Pavel Trybenekr AK Hořice

2. Hana Trešlová AK Raná

3. Petra Papežíková AK Holešov