Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K běsnění na Bukové hoře došlo v důsledku nacismu

Náchod /PŘÍSPĚVEK HISTORIKA/ - Lucie Vyčichlová připomenula ve svém příspěvku Od tragédie na Bukové hoře uplynulo 65 let (Náchodský deník, 2. 7. 2010, s. 3) bezpráví, k němuž zde tehdy došlo (poprava 24 německých obyvatel a jedné Češky, včetně pěti dětí).

14.7.2010 1
SDÍLEJ:

Pohřeb obětí z BělovseFoto: archiv

Na takové věci se nesmí zapomínat a jistě není na škodu, je-li tato smutná událost v tisku i na televizních stanicích opakovaně připomínána.

Nelze však souhlasit s autorčiným tvrzením, že se tak stalo až v důsledku rozpoutaného poválečného běsnění. K mnohem většímu běsnění totiž docházelo již za války ze strany německého nacismu, který tuto nejhroznější válku v dějinách lidstva rozpoutal. Zahynulo tehdy více jak 50 milionů lidí, z toho pouze polovina na frontách. Excesy na Bukové hoře a jiných místech u nás i v dalších zemích okupované Evropy (Paříž) byly především důsledkem běsnění nacistického.

Škodlivé působení nacistické ideologie

Tyto známé skutečnosti lze doložit řadou faktů. Masarykovo předválečné demokratické Československo žádnou vražednou nenávist mezi jednotlivými národnostmi nevyvolávalo. Češi a Němci žili v našem pohraničí přes počáteční nesrovnalosti po dosažení samostatnosti i přes těžkou zkoušku světové hospodářské krize ve shodě. K zásadním rozporům zde začalo docházet teprve tehdy, když se v sousedním Německu dostal k moci Adolf Hitler. To on cílevědomě rozpoutával nenávist mezi národy. Jeho cílem sice bylo napřed vyhubit Židy a Romy, ale vzápětí měla přijít řada na slovanské národy a mezi nimi i na Čechy. Dokonce se tomu tak již za nacistické nadvlády v protektorátu Čechy a Morava v mnoha případech stávalo.

Jako regionální historik si v této souvislosti dovoluji připomenout, že nacistickému běsnění se nevyhnulo ani Náchodsko. U příležitosti 65. výročí vítězství nad německým nacismem naše muzeum vydalo k tomuto účelu hned dvě knihy Alena Čtvrtečková: Osudy židovských rodin z Náchodska 1938-1945 a Václav Sádlo: Aby se nezapomnělo… s podtitulem Příběhy obětí nacistické perzekuce na Náchodsku, Hronovsku, Policku a Českoskalicku 1938-1945.

Čtenář těchto rozsáhlých publikací (celkem 1000 stran) se i v takto úzce vymezeném regionu (v případě první knihy ještě na Červenokostelecku) dozví o stovkách podobných osudů.

Nacisté vraždili i po skončení války

Na konkrétních případech lze dokázat, že tehdejší běsnění válečné od poválečného nelze oddělovat. Právě naopak. I v tom se autorka nevyjadřuje přesně, když tvrdí, že se bezprostředně po skončení druhé světové války rozpoutalo běsnění, které stálo život tisíců lidí pouze německé národnosti.

Jak známo, druhá světová válka v Evropě skončila podepsáním bezpodmínečné kapitulace nacistickým Německem, která vstoupila v platnost jednu minutu po půlnoci 9. května 1945. Každému německému vojákovi, který chtěl poté použít zbraň, hrozil trest smrti. Přesto hodiny po podepsání kapitulace byli v Praze i jinde dále zabíjeni nacistickými vojáky sovětští osvoboditelé a naši lidé. Byli mezi nimi i krajané z Náchodska. Příslušníci zbraní SS zavraždili v časných ranních hodinách 9. května na výjezdu z Prahy významného českého architekta, projektanta hronovského Jiráskova divadla, zdejšího rodáka Ing. arch. Jindřicha Freiwalda. Později dopoledne rovněž v Praze občana z Police nad Metují Václava Vítka.

Toho dne byl také přímo v našem regionu německými zbraněmi zastřelen ve Slavném Štěpán Prokop, v České Skalici Zdeněk Střihavka a Josef Holý. Opilí příslušníci zbraní SS zavraždili 9. května navečer přímo v Náchodě-Bělovsi dalších osm Čechů, včetně teprve osmnáctiletého Václava Čejpa, a na třicet sovětských vojáků. Posledně jmenované zabíjeli většinou ranou do týla v době, kdy se vzdávali, byli beze zbraní a měli ruce nahoře. Druhý den se v přímém následku těchto událostí dostalo těmto a dalším pochytaným příslušníkům zbraní SS, kteří s událostí v Bělovsi zřejmě neměli nic společného, značně problematické odplaty v náchodském pivovaru a ve zdejší zámecké aleji.

V Náchodě druhý den po skončení války už běsnili Češi, ale v daleké Březnici u Příbrami ve stejné době, tedy 10. května 1945 stále ještě běsnili příslušníci zbraní SS. Rozzuřilo je, že jim zdejší obyvatelé postavili do cesty zátarasy a zkomplikovali jim tak cestu do amerického zajetí. Vpadli tehdy do okolních domů a bezhlavě zde postříleli 13 březnických obyvatel. Byla mezi nimi i Marie Švankmajerová. Bydlela sice v Praze, ale protože byla v osmém měsíci těhotenství, očekávala ve svém rodném městečku větší klid. Zemřela tak, že se postavila před svého otce, aby ho chránila svým tělem.

Domnívala se, že její pokročilé těhotenství nacistické vojáky obměkčí. Nestalo se tak. Pokud se čtenáři regionálních novin zdá tento exces geograficky příliš vzdálený, bude překvapen. Spolu se dvanácti Březničany zde totiž zemřel i polický rodák Bedřich Klikar. Pracoval zde jako účetní. Jeho neštěstím bylo, že uměl dobře německy a snažil se příslušníky zbraní SS od jejich počínání odradit. Na Příbramsku umíraly ještě 11. května 1945 desítky Čechů zbraněmi německých vojáků. Podobných případů bylo tehdy po celých Čechách mnoho.

Nacismus hlavní viník poválečných excesů

Netřeba zdůrazňovat, že nacistické běsnění nebylo pouze proklamovaným bojem nacistů proti podřadným rasám či národům. Ještě víc se mstili na německých antifašistech. Nezapomněli jim jejich „poklesek“ ani po válce. Až do roku 1946 je stejně jako Čechy vraždila jejich organizace Werwolf.

Dívat se na válečné a poválečné excesy na obou stranách spektrem dnešních ideologií se také nevyplácí. Jeden příklad za všechny. Americká armáda přijala do zajetí z výcvikového prostoru SS na Benešovsku velitele generálmajora Alfreda Karrasche i s celou jednotkou, jež čítala na 20 tisíc mužů. Zorganizovala pro ně několikadenní náročný přesun územím nikoho. Teprve později se dověděli, že tento fanatik se pouhé tři týdny před koncem války osobně podílel při výslechu na zámku Konopiště na mučení devíti sestřelených amerických letců a nechal je pak zastřelit ranou do týla. Když chtěli Američané konečně strůjce těchto zločinů potrestat, bylo již pozdě. Generál Karrasch zmizel a nikdy se jej nepodařilo dopadnout.

Excesy na Bukové hoře, v Hustopečích, Postoloprtech i jinde například z rukou Revolučních gard je třeba vidět právě v těchto souvislostech. Bez válečného a mnohdy i poválečného nacistického běsnění by nebylo ani běsnění v těchto lokalitách. Umírali zde nevinní lidé, starci, ženy a děti. Viníci na obou stranách měli být po zásluze potrestáni. Z hlediska vyššího principu mravního je však hlavní viník jenom jeden. Ten, kdo řetězec těchto běsnění rozpoutal a nenávist k rase či k druhému národu povýšil na státní ideologii. Tou bylo jednoznačně nacistické Německo.

To bychom si měli šedesát pět let po válce také stále připomínat. Nikoliv však tím, že budeme slavit výročí konce druhé světové války, nýbrž vítězství nad zhoubnou ideologií, nad nacismem.

Václav Sádlo


14.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení