Jednak opožděně oslaví své pětadvacáté narozenin, ale také si připomene 15 let od doby, kde se do barokní pevnosti přestěhoval ze Svojšic na Pardubicku. O narozeninách, pandemických dopadech a festivalovém pivu si s Deníkem povyprávěl jeden ze zakladatelů metalového svátku Tomáš Fiala.

Konečně to vypadá nadějně a zdá se, že se dočkáte opožděných narozenin, které festivalu již dvakrát zhatila pandemide covidu-19. Vir však opět nabírá na síle a také tu máme válku na Ukrajině či ekonomickou krizi. Ministr zdravotnictví Válek sice řekl, že kvůli viru žádné restrikce nechystá. Přesto, jak současnou situaci vnímáte a jak ji vnímají i kapely. Odřekly vám některé účast kvůli současným globálním problémům?

Všechno to jsou spojené nádoby. A například menším kapelám z USA se navýšily náklady a některé tak účast odřekly. Ale je tu právě i ta válka a ekonomická krize. Nicméně všechny ohlášené hvězdy se sem po těch letech restrikcí těší. Z celkových 150 kapel nám účast odřeklo asi 15, ale za ty jsme sehnali snad adekvátní náhradu.

Z toho plyne, že se všichni na festival těší.

Je to tak. Náš festival je totiž jiný, než všechny ostatní. Není na letišti, ale celý v pevnosti. Přímo v pevnostních kasematech budou mít letos premiérově zázemí i kapely. Tím se víc snažíme propojovat muziku s cihlami, které se vepsaly do historie.

A co fanoušci?

Máme to štěstí v neštěstí, že vstupenky prodáváme celé ty tři roky a zájem byl obrovský. Nyní máme prodáno přes 90 procent vstuenek. Ale i do tohoto prodeje nyní zasahují ekonomické problémy lidí. Když se podívám na dynamiku prodeje v posledních týdnech, tak musím říci, že to není moc veselý pohled. Ale ty lidi chápu.

Zdroj: Youtube

Jak jsme již naznačili, tak festival letos opožděně oslaví své pětadvacáté narozeniny, ale také tomu je 15 let, kdy našel nový domov v josefovské pevnosti.

Je to tak. Ještě dodnes si pamatuji, jak jsme v roce 2006 odcházeli ze Svojšic a hledali nové místo. Jeden z místních lidí, který nám dodával pivo, nám tehdy řekl, že nám ukáže jeden areál. A přivedl nás právě do Josefova. Když jsem se tu postavil na budoucí přírodní tribunu a viděl náznak potenciálu celého místa, hned jsem věděl, že už nic hledat nemusíme a právě Josefov je pro nás to pravé. A čas ukázal, že to bylo správné rozhodnutí.

Jeden ze zakladatelů festivalu Brutal Assault Tomáš Fiala.Jeden ze zakladatelů festivalu Brutal Assault Tomáš Fiala.Zdroj: Deník/Petr Vaňous

S tím pivem jste mi nahrál. K těm dvojitým narozeninám si, tedy kromě návratu kapel a fanoušků, nadělíte dárek v podobě piva speciálně uvařeného pro festival.

S touto myšlenkou jsme koketovali už dlouho. A naštěstí jsme se spojili s řemeslným pivovarem Proud, který nám přestavil pivní styl, který se jmenuje Brut Ale. A když ta slova dáme dohromady, tak je to vlastně naše značka. A ta slovo dalo slovo a letos si návštěvníci vychutnají pivo uvařené speciálně pro ně.

Bude toto pivo jen na festivalu, nebo se dostane i do merchandisingu?

V „merchi“ zatím nebude, ale po festivalu budeme mít pár hektolitrů, které budou v plechovkách pro fanoušky k dostání. Všichni na pivu ocení snad nejen chuť, ale i naši brutalovskou estetiku. Je však třeba dodat, že nejen naše pivo tu bude k dostání. Jsme totiž asi jeden z mála festival, který má široké pivní portfolio. Zatímco jiné hudební produkce mají dva až tři druhy piv, tak my jich tu máme čtrnáct.

Brutal Assault je taký výjimečný souhrou a sounáležitostí s fanoušky. Ti již léta jezdí v rámci brigády BA Sobě a pomáhají vám po celý rok zvelebovat útroby josefovské pevnosti.

Za tu pomoc, kdy nám takto pomáhají jim patří velký dík. Jen díky nim, a také nadšencům z řad místních spolků, se daří z tohoto kouzelného místa dostat ještě užitnější hodnotu. Také tím cítíme stále více semknutí s Josefovem, který je pro nás druhým domovem. A na fanoušcích je vidět, že mají festival skutečně v srdci. Nejezdí sem totiž na brigády jen Češi, ale i Poláci či Skandinávci. A to je úžasný pocit.

Metalisté přijeli o víkendu do Josefova, aby před blížícím se festivalem Brutal Assault pomohli zvelebit kousky pevnosti, které jsou po několik srpnových dní kulisou pro metalový dýchánek. Tentokrát pomohli připravit nové zázemí pro kapely v Bastionu IV.
Metalová brigáda: Fanoušci připravují pevnost na brutální útok řízné muziky

Co se letos podařilo v rámci BA Sobě připravit za novinky?

Hlavně tu budou nové šatny pro kapely přímo v pevnosti a umělci tak nebudou muset trávit čas v neosobních buňkách. Takto budou ještě více spjati s celkovým prostředím. Velký kus práce se také udělalo kolem Lemmyho uličky či na hlavním place. V Bastionu X jsme také udělali nové podlahy a bude tu umístěna nejen galerie, ale také hospoda.

Po celou dobu trvání festivalu je jeho dobrým zvykem, který návštěvníci vesměs kvitují a těší se na něj, že na něj jezdí metalové legendy. Nejinak tomu bude asi i letos. Na které legendy byste fanoušky nalákal?

Legendy sem jezdí. A rády. Letos bych asi vypíchl Cannibal Corpse či Mercyful Fate. Ale ať si člověk tady vždy najde to své. A to jak u velkých tak i malých kapel. Je skutečně z čeho vybírat.