„Pro všechny je u nás bohatá nabídka. Někdo si na dobu dovolené vybírá lehčí odpočinkové čtení, jiný si v čase volna vezme do ruky knihu závažnější či naučnou. Žádané jsou také audioknihy, které se výborně poslouchají na dlouhých cestách," informovala Ivana Votavová, ředitelka Městské knihovny v Náchodě a dodala: „Všechna oddělení jsou o prázdninách otevřena tři dny v týdnu, tedy v pondělí, ve středu a ve čtvrtek vždy od osmi do sedmnácti hodin. Čtenáři si mohou v tomto období vypůjčit až třicet knih najednou a upomínky neposíláme."

Ředitelka dále uvedla, že specifickým fenoménem léta v knihovně jsou babičky s vnoučaty, která k nim přijela na prázdniny. Oddělení pro děti tak zaznamenává nárůst výpůjček knih, také  tematické kufříky jsou již téměř všechny rozebrány.

Nejen za špatného počasí si chodí do knihovny děti hrát počítačové a deskové hry. Je pro ně také připravená prázdninová soutěž Léto se zvířátky.

„Soutěž má tři kategorie - čtenářskou, výtvarnou a literární. Její pravidla jsou k dispozici i na našich webových stránkách mknachod.cz," doplnila ředitelka Votavová.

Blanka Nešetřilová z oddělení pro dospělé se poté zmínila, že je v prvním a druhém poschodí knihovny možné zhlédnout i zajímavou výstavu reprodukcí významného českého malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana. Náchodská knihovna pořádá i příměstský tábor, letos s názvem Knihy v přírodě, příroda v knihách.

Náchodské flérování.Zdroj: archiv knihovnyNová knihobudka

„V červnu jsme otevřeli první náchodskou knihobudku v krytých prostorách nedaleko pokladny Jiráskova koupaliště. Rozhodně ji poznáte – je to malá modrá knihovnička, kterou z klasického knižního regálu pomáhaly vytvořit děti. Její barva a jednoduché obrázky, kterými je vyzdobena, jsou inspirovány létem a vodními hrátkami. Bezplatně si z ní si může půjčit knihu každý návštěvník tohoto zařízení. Pokud ji nestihne dočíst na místě, může si ji odnést domů a po přečtení vrátit buď zpět, nebo donést do knihovny," vysvětlila Ivana Votavová.

Řemeslný jarmark

Speciální letní akcí, kterou knihovna pořádá, je Náchodské flérování. Letos se koná již počtvrté, a to v sobotu 27. srpna. Jde o řemeslný jarmark s bohatým programem, na němž jsou k vidění ukázky řemeslných technik, módní přehlídka či loutkové představení. Nebude prý chybět ani občerstvení nebo prodej vyřazených knih a časopisů.   (pas, iv, bn)