VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K vytvoření naučné stezky vedl nález učebnice prvouky

Machov - Naučná literárně-přírodovědná stezka Babiččiným údolím, cesta Teplickým skalním městem se zastávkami zaměřenými na geologii a morfologii či trasa z Náchoda k železniční stanici Václavice provádějící výletníky vojenskou historií.

13.5.2009
SDÍLEJ:

Děti z Machova vyrazily na vlastivědnou vycházku do polského Stroužného, kam prý mimo jiné učitel Jaroslav Petr moc rád a často chodil. Foto: Zuzana Kubečková

To jsou jen některé z mnoha naučných stezek, které v našem okrese lákají k procházce řadu turistů. K těmto trasám by již brzy měla pravděpodobně přibýt další naučná cesta. Povede malebnou krajinou Machova a v rámci nového projektu ji vybudují žáci místní základní školy.

Projekt, na jehož realizaci žádá machovská škola o finanční podporu Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory SEVER, Nadaci Partnerství i Královéhradecký kraj, ponese název Z náměstí po naučné stezce řídícího učitele Jaroslava Petra. V rámci něho se v Machově objeví stezka s několika zastávkami, na nichž budou informační tabule výletníkům postupně vyprávět o fauně či flóře na Machovsku, historii Machova, dále popíší i tamní kulturu, historické objekty a mnoho dalšího.

„Nápad vytvořit takovouto stezku vznikl v době, když jsme pátrali v historii naší školy v souvislosti s letošním 85. výročím založení místní měšťanky. Zaměřili jsme se na osobnosti se školou spojené, a to především na pana učitele Jaroslava Petra, který v Machově působil v letech 1886 až 1922. Byl nadšeným osvětovým pracovníkem, byl činný snad ve všech spolcích v Machově, pořádal přednášky a snažil se o pozvednutí kulturní úrovně prostého lidu. Přispíval do učitelského časopisu „Škola našeho venkova“, sestavil výbor poezie na škole národní. Až v Klementinu v Praze jsme objevili jeho učebnici Prvouku na škole venkovské, ve které, jak sám říká, popisuje prostředí horské obce – drobných zemědělců a tkalců na Machovsku. Kniha nás natolik zaujala, že jsme se rozhodli „projít“ krajinou s řídícím učitelem Jaroslavem Petrem. Inspirováni jeho prvoukou se pokusíme vytvořit v Machově naučnou stezku nazvanou jeho jménem,“ prozradila nám informace o zrodu nápadu ředitelka školy Helena Martincová.

#nahled|https://g.denik.cz/37/9c/ftg_kub_2_051209_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/37/9c/ftg_kub_2_051209.jpg|Dokument#Podle jejich dalších slov jsou práce na projektu teprve v počátcích a Machovští nyní čekají, zda na realizaci dostanou žádané peníze. Pokud se jim od Nadace Partnerství a od SEVERU podaří získat celkem 70 tisíc korun a od Královéhradeckého kraje 92 tisíc korun, pustí se do budování. Celý projekt by pak měl vyvrcholit na Den Země v roce 2010.

Projekt Z náměstí po naučné stezce řídícího učitele Jaroslava Petra není jedinou aktivitou, na kterou letos machovská škola žádala finanční prostředky. Škola by se ráda zaměřila také na volnočasové aktivity dětí, a proto poprosila Kraj a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy o částku 67 tisíc korun na podporu již fungujících kroužků pro žáky. Pokud obnos Machovští obdrží, mohou se kroužky ekologie, angličtiny či dovedných rukou těšit na nové materiální vybavení. „Plánujeme vytvořit ve škole také otevřenou učebnu ekologické výchovy, která by díky interaktivní tabuli mohla sloužit i jako přednášková místnost pro veřejnost. Na vybavení této místnosti žádáme 191 tisíc korun. Nyní čekáme na výsledky grantových řízení,“ prozradila plány Helena Martincová.

(Zuzana Kubečková)

13.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soutěž o titul Dřevorubec roku v Adršpachu.
17

Dřevorubci soutěžili na parkovišti v Adršpachu

Ilustrační foto

„Tanečník“ posprejoval sloup lampy, fasády domů i zvonky

Na Vysočině padla další záchranářská naděje

Náchodsko - Trápení druholigových šachistů Náchoda nebere konce.

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Čůčobraní určí nejlepší a nejnechutnější nerévová vína

Žďár nad Metují - Již 30. kapitolu jedinečné knihy nazvané „Čůčobraní“, začnou dnes odpoledne psát v pohostinství ve Žďáru nad Metují. Tradičního setkání výrobců ovocných vín se mohou zúčastnit všichni ti, kdo do 16 hodin přihlásí svá čůča. „Od každého vzorku musí být dvě typizované jednolitrové láhve,“ připomíná Libor Martínek.

Včelaři na Jaroměřsku oslaví 150. výročí založení spolku

Jaroměřsko - „Když v září 1868 učitel Pour se svými druhy zakládal na Jaroměřsku první včelařský spolek v oblasti tolik spjaté s kulturní historií našeho národa, jistě mu vůbec nevyvstalo na mysli něco takového, jako zda jeho spolek přežije rok 2000.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>