Kačera dostal jako projev díků za pomoc, obohatil jeho chov, a více než 250 kilometrů od svého původního domova si zjednal pořádek i na novém dvoře. Získal si respekt u kachen a za necelé tři roky se stal otcem desítek potomků. Před časem si ale na něj počíhala liška, která ho nachytala na louce a odtáhla bůhvíkam. Statný pekingský bojovník ale svůj boj o život vyhrál a i když ho liška hodně pochroumala, tak se po týdnu vrátil domů. Mezitím, co se ve křoví asi dva kilometry od statku zotavoval ze zranění, vylíhlo se u Myšáků dalších jeho 19 potomků.

V broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha začal festival Za poklady Broumovska. Publiku se po dlouhé přestávce představili živě Filharmonie Hradec Králové, Ester Pavlů a Kristian Mráček.
FOTO: Festival Za poklady Broumovska pomohl obětem tornáda

Už za necelý měsíc uplynou tři roky od pohromy, kdy na jihu Moravy několika obcemi prošla ve čtvrtek 24. června 2021 extrémní bouře s krupobitím a tornádem. Jednou z nejvíce poničených byla obec Hrušky, kde řádění živlů poškodilo na 200 domů, z toho asi 60 bylo určeno k demolici. Když starosta SDH Hejtmánkovice Petr Myšák viděl v televizi dílo zkázy ve vesnici, kam jezdil na vinobraní, tak spolu s dalšími vyrazil pomáhat. „Kus práce jsme tam odvedli. Když mi nabídli, že si můžu z hejna kačera chytit a odvézt, tak jsem si ho přivezl na omlazení chovu. A osvědčil se," pochvaluje si přírůstek z Moravy.

Smíšený pěvecký sbor Kácov společně s folkovou kapelou Fukanec zazpívaly pro rodinu postiženou tornádem.
Kácov a Fukanec vyzpívali pro tornádem zasaženou rodinu téměř 44 tisíc korun

Kačer chodil na volno nejen po hospodářství, ale kačeny vodil za sebou i po blízkém okolí. „Jednoho dne jsem ho ale nemohl najít. Akorát támhle," ukazuje na přilehlou louku několik desítek metrů od domu, „jsem našel krvavé fleky a bílé peří. Myslel jsem, že už je po něm, ale přesně po týdnu mi volala manželčina kamarádka, že nějaký dobitý kačer se schovává ve křoví u nich před barákem. Tak jsem tam jel no a byl to náš Jaryn," popisuje Petr Myšák setkání, ve které už nedoufal. „Měl takovou radost, že mě vidí, že na mě hned začal syčet. Byl ale opravdu ve špatném stavu," říká hospodář, že kačer Jaryn měl nejvíce oškubaný krk a pochroumané křídlo natolik, že mu ho museli v kloubu ucvaknout.

Jméno po svém chovateli z Hrušek

„Rána se zahojila, krk mu už začal obrůstat a už je všeobecně v lepší kondici. Ale stále to není ono - dříve tady lítal, běhal po louce, ale po té události se radši schovává, někam zaleze a je spíš takový apatický. Asi si prožil svoje. Ale zaplať pán bůh, že přežil," domnívá se Petr Myšák, že život mu zřejmě zachránila jeho mohutná postava se kterou si ani liška neporadila. „Je to opravdu veliký bojovník, takhle urostlého kačera jsem ještě neměl," dívá se Petr Myšák na kačera Jaryna, který dostal jméno po svém chovateli z Hrušek.

Po návratu čekalo Jaryna ještě jedno překvapení. „Než zmizel, tak obě naše kačeny seděly na vejcích a během toho týdne co byl pryč, se z nich vylíhlo celkem 20 káčátek," ukazuje výběh, kde každý pohyb bílé kachny kopírují její žluté děti.