Důvodem byla sněhová kalamita, jež způsobila neprůjezdnost komunikace směrem od hraničního přechodu až do Klodzka.

Policie vyjela do terénu zavčasu

„Situaci jsme začali řešit již krátce před sedmou hodinou ranní, kdy příslušníci policie stavěli nákladní i osobní automobily jedoucí do Polska,“ uvedla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Jak dodala, aktuální stav polských komunikací byl průběžně zjišťován a policejní hlídky v terénu dohlížely na bezpečnost řidičů nejen u hraničního přechodu, ale i na Vysokově, na obchvatu České Skalice a v Jaroměři.

Kamiony, které mířily do vzdálenějších míst v Polsku, byly z Jaroměře odkláněny směrem k hraničnímu přechodu Královec. Ten byl, dle slov policejní mluvčí, průjezdný.

Poláci nabídli stání pro hříšníky

„Jednali jsme s dozorčí službou kontaktního místa na společném česko polském pracovišti policie na hraničním přechodu a neprůjezdnost komunikace mezi městy Kudowa-Zdrój a Klodzko byla potvrzena. Dále bylo polskou stranou nabídnuto třicet parkovacích míst u čerpacích stanic, na které by se mohly přesunout kamiony, jejichž řidiči se na obchvatu špatně zařadili do druhé řady,“ informoval Deník vedoucí náchodského dopravního inspektorátu Pavel Hlaváč. Dle jeho slov nebylo možné využít ostatní blízké přechody, jelikož ty nepovolují průjezd kamionů s tak vysokou tonáží.

Situace byla vyřešena po téměř čtyřech hodinách, kdy polská strana průjezd povolila, avšak husté sněžení přivodilo komplikace i odpoledne a provoz kamionů byl na hodinu a půl znovu zastaven. K dalšímu preventivnímu odstavování kamionů došlo do třetice, a to od 17. do 20. hodiny večerní.

Přechod uzavřeli znovu i odpoledne

„Osobní automobily projíždět mohly, ale ty nákladní špatně zdolávaly kopce v blízkosti Klodzka, proto byl pro ně hraniční přechod v Bělovsi opět uzavřen,“ informovala Eva Prachařová.

Tato dopravní situace překvapila i Petra Navrátila z Hodonína. „Navážím zboží pro automobilový závod, tak snad z pozdního příjezdu nevznikne žádný problém, svého dispečera jsem informoval. Čeká mě 140 kilometrů po polských silnicích,“ svěřil se řidič.

Situace je pod kontrolou

K dnešnímu dni 16. února je silnice 1/33 od hraničního přechodu v Náchodě - Bělovsi do polského Klodzka je udržovaná a dobře sjízdná jak pro osobní automobily, tak i pro nákladní dopravu. Prozatím k žádnému omezení a odstavování kamionů na obchvatu České Skalice nedošlo. "Situace na Náchodsku je celkově dobrá, pouze na silnicích nižších tříd musejí řidiči dávat větší pozor," informovala Deník Eva Prachařová, mluvčí náchodské police.