VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kamizola zelená sluší už i ženám

Náchodsko - Přihlášky do kurzu o první lovecký lístek přijímá OMS Náchod do 15. prosince.

6.12.2011
SDÍLEJ:

Kamizola zelená sluší už i ženámFoto: Archiv OMS Náchod

Přestože je myslivost spojována především s mužskou částí populace, tak v posledních letech o ni projevuje zájem stále více žen. „Ano, je to pravda. Do kurzu se nám hlásí i ženy a jejich znalosti a vědomosti jsou důkazem toho, že i něžné pohlaví zvládne tyto zkoušky na velmi solidní úrovni,” ujistila nás s úsměvem jednatelka Okresního mysliveckého spolku (OMS) Náchod Eva Pavlíková.

Co všechno čeká adepty myslivosti

A právě v těchto dnech si mohou adepti i adeptky myslivosti podat přihlášku do kurzu o první lovecký lístek. „Od poloviny ledna 2012 zájemcům o myslivost budou přednášet zkušení lektoři – aktivní myslivci. Adepti se dozvědí základní informace o zvycích a tradicích myslivosti, o myslivecké mluvě, budou seznámeni s právními předpisy v myslivosti a se souvisejícím zákony, které se vážou k myslivosti, ochraně přírody a veterinárním předpisům,” vyjmenovala Pavlíková.

Počty žen v kurzu kolísají - někdy jsou dvě jindy jich je třeba i pět. „Máme na Náchodsku v myslivosti určitě tak 20 aktivních žen. To je v porovnání s ostatními okresy velice slušný počet.”

Oblíbená je zoologie a biologie

U frekventantů kurzu jsou velmi oblíbené myslivecká zoologie a biologie, kde se seznámí se základními projevy zvěře, naučí se hlavní rozpoznávací znaky zvěře a způsobu jejich života. „Dále se adepti dozvědí, co je honitba, jak se přikrmuje zvěř a mnoho dalších informací,” doplnila Eva Pavlíková.

Když už myslivec, tak tedy se psem

Ze všech předmětů je určitě nejatraktivnější myslivecká kynologie. Už staří myslivci říkali, že myslivec bez psa je poloviční myslivec. „Oblíbenost chovu loveckých psů a jejich výcviku je adeptům nejbližší, zde se naučí základní znalosti plemen a skupin loveckých psů, řádného chovu, výchovy a výcviku, vedení a použití loveckých psů, příznaky nemocí a jejich léčení,” vysvětlila Eva Pavlíková.

Odhalí jim taje loveckých zbraní

Naopak, obávaným předmětem bývají lovecké zbraně a střelivo. Zkušený přednášející ale umí vysvětlit adeptům všechny taje o zbraních, jejich používání a hlavně bezpečnostní opatření, jak se zbraněmi zacházet.

A poslední předmět, který musí adepti při přednáškách absolvovat je lovecké stopařství, způsoby lovu zvěře a lovecká pravidla, naučí se úpravě a hodnocení loveckých trofejí.

Teoretická část skončí na začátku března 2012 , potom si adepti v některém vybraném mysliveckém sdružení „nastudují” praktickou část přípravy. Povede je zkušený myslivec ze sdružení, který se stane jejich patronem. „Adepti se aktivně zapojí do života mysliveckého sdružení a tak poznají celý myslivcův rok,” řekla Eva Pavlíková.

V březnu 2013 asi 14 dní před vlastními zkouškami se uskuteční konzultace jednotlivých předmětů, aby se adepti mohli zeptat, co jim není jasné a čemu nerozumí. Na konci března 2013 se budou konat zkoušky o první lovecký lístek před jmenovaným zkušebním senátem a zkušebními komisaři jednotlivých předmětů, kterých je celkem sedm.

„Zveme zájemce mezi nás, kteří chtějí svůj volný čas smysluplně prožít a naučit se novým poznatkům o přírodě a zvěři,” zve zájemce jednatelka OMS Náchod Eva Pavlíková.

Přihlášky do kurzu si mohou zájemci vyzvednout v kanceláři Okresního mysliveckého spolku v Náchodě, ul. Krámská 731 a pro další informace si mohou zavolat v úřední dny (pondělí a středa) do kanceláře na telefon 491 426 660. „Přihlášky se přijímají do 15. prosince 2011,” dodala Eva Pavlíková.

(řez)

6.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rožmitálské zpívání koled.

Celé Česko bude zpívat koledy

Výstav betlémů řezbáře Zdeňka Farského v novoměstské Galerii Zázvorka.
17

OBRAZEM: Tichý půvab betlémů

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku bude během dnešního odpoledne zesilovat vítr. Od večera do úterního rána může místy v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 90 km/h, ojediněle kolem 110 km/h, na hřebenech hor pak kolem 145 km/h.

Právě jsme se narodili - prosinec 2017

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v prosinci roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Pod Rýchorskou boudou se ztratil turista. Našli ho díky termokameře

Horní Maršov - Ztraceného muže, který se vydal v noci pěšky z Horního Maršova na Rýchorskou boudu, našli dobrovolní hasiči z Horného Maršova s policisty díky čerstvým stopám ve sněhu a termokameře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT