V první májový den, tedy včera, bylo Karlovo náměstí slavnostně otevřeno a předáno občanům.

Ražba mincí


Už po poledni se do prostoru náměstí trousili první občané. „Musím město pochválit. Karlovo náměstí je nyní opravdu velmi krásné. Myslím, že tady něco takového chybělo,“ řekla nám obyvatelka města Jiřina Kábrtová ještě předtím, než zazněly první tóny kapely Nacopak Band. Součástí slavnostního odpoledne byla také ražba mincí tradičním historickým způsobem ve stylovém stánku. Účastníci si mohli minci, na níž je zobrazen poslední volený český král Fridrich Falcký a ztracená podkova, koupit. Replika podkovy zdobí Karlovo náměstí dodnes.

Odhalení desky

V průběhu odpoledne promluvil k rekonstrukci náměstí starosta Oldřich Čtvrtečka, vystoupily mažoretky, skupina historického šermu Manové Přemysla Otakara, která sehrála příběh o králi, a děti si odhalily dřevěného koně. Taneční soubor ZUŠ navíc způsobil zázrak v podobě spuštění vodní fontány (na snímku). Na informační tabuli byly rovněž k dispozici fotografie, na nichž bylo zachyceno Karlovo náměstí v proměnách času. V Hrašeho ulici byla také slavnostně odhalena pamětní deska učiteli náchodských škol Janu Karlu Hrašemu a ve výstavní síni Regionálního muzea zahájena výstava o životě a díle této osobnosti.

Krásný prostor

Nově zrekonstruované Karlovo náměstí je osazeno vkusnými lavičkami, vodním prvkem, stojany na kola, ozdobnými mřížemi, žulovou dlažbou a jsou zde vysázeny nové stromy. Mimo to na náměstí vznikla parkovací místa.