Podle Vratislava Vrábela, šéfa Vodní záchranné služby v Náchodě, zasahují záchranáři nejvíce na Rozkoši. „Za letní dva měsíce máme průměrně sto padesát ošetření a zhruba čtyři desítky výjezdů k záchraně osob a majetku. Je to dáno nejen rozlohou vodní plochy ale i velkým počtem návštěvníků," vysvětlil Vratislav Vrábel a dodal, že další zásahy bývají v přivaděči a popřípadě na jezu.
Nebezpečné jezy a neukáznění lidé
Právě na jezech jsou výslovné zákazy koupání. Hrozí velké nebezpečí a upozorňují na to i výstražné tabule. „Z tohoto důvodu jsou u nebezpečných jezů instalovány záchranné házecí pomůcky. Lidé jsou bohužel neukáznění a zákaz porušují," konstatoval šéf záchranářů. Zároveň také sdělil, že na přehradě Rozkoš v době služby vodní záchranné služby, která trvá každoročně od 1. července do posledního dne v srpnu, nedošlo za posledních deset let k žádnému utonutí.
„Za stejnou dobu, ale mimo tento termín, utonuli tři lidé. Další oběti si vyžádal jez ve Zlíči a splav v Ratibořicích," vyjmenoval Vratislav Vrábel a upozornil, že lidé by neměli přeceňovat své síly, neměli by se chodit koupat sami a skákat do vody, kde nevědí, co se pod hladinou nachází. Také není vhodné před aktivitami ve vodě popíjet alkohol a pokud se člověk rozhodne plavat dál od břehu, měl by si vyžádat doprovod na loďce. Riskantní může být i plavání za bójky do plavební dráhy.
Bezpečnější koupání nabízejí koupaliště, a to pokud na návštěvníky dohlíží plavčík nebo vodní záchranář. Naopak přibývá případů tonutí v domácích bazénech. V takových situacích zasahuje a bojuje o život tonoucího zdravotnická záchranná služba.
Nejlepší prevence? Umět plavat
Předcházet neštěstím, které se mohou ve vodě přihodit, by se měly učit už malé děti. „Nejlepší prevencí je naučit dítě co nejdříve plavat. Je to u nás velmi podceňováno!" zdůraznil Vrábel. Ideální by podle něho bylo, aby každý člověk uměl plavat. „Každý člověk plavcem, každý plavec záchranářem," připomněl na závěr pravdivé motto vodních záchranářů.