Do soutěže je přihlášeno více než sto soutěžních vystoupení, která může přijít zhlédnout i veřejnost. Představí se nejen sólové tanečnice, ale i skupiny, tria a dua, zkrátka tanečnice z celé České republiky. Hodnotit jejich výkony bude odborná porota.

Tančit mohou babičky i vnučky

Náchodská Hvězda Orientu je ojedinělou a výjimečnou akcí v celém Královéhradeckém kraji. Vzhledem k neomezenému věku soutěžících mohou tancovat jak babičky, tak jejich vnučky. Navíc se na stejném parketu předvedou nejen amatérské tanečnice, ale i ty profesionální.

„Orientální tanec je znám spíše pod laickým označením břišní, i když se jedná o zavádějící označení. Do tance se zapojuje každý kousek našeho těla a na výsledku se podílí dokonce i vlasy nebo oči tanečnice,“ vysvětlila vedoucí orientálních tanců SVČ Déčka Tereza Išová.

Jak dále informovala, orientální tanec je obecně nejvýstižnější název pro údajně nejstarší tanec na světě. Jedná se o druh tanečního umění, které je typické pro více kultur.

„Toto východní taneční umění je charakteristické od Indie v jihovýchodní Asii, až po Maroko a Andalusii v západním Středomoří a zahrnuje řadu rozmanitých variací, tradičních, folklorních i moderních stylů,“ upřesnila Tereza Išová, vedoucí orientálních tanců Střediska volného času Déčko.

Dle jejích slov je třeba touto cestou představit náročnost a uměleckou hodnotu orientálních tanců a hlavně motivovat amatérské a začínající tanečnice k dalšímu zdokonalování. Měly by se rozvíjet talenty, které jinak zůstávají bez povšimnutí.

Odborná porota vybere ty nejlepší

V odborné porotě zasedne řada významných osobností ze světa orientálního tance, mezi něž patří zakladatelka a průkopnice orient tance v Čechách Mila el Kral, nebude chybět ani tanečnice, lektorka, zakladatelka Orient art clubu a vítězka mnoha mezinárodních soutěží Karolina Idrisová či tanečnice a lektorka, která dlouho žila v různých orientálních zemích Tina Ahmed.

V sobotu budou na soutěži tančit děti do patnácti let, neděle bude patřit dospělým.

Orientální tanec je pro každého

A co by měla udělat žena, která by tento tanec chtěla také vyzkoušet? „Jednoduše si najít v okolí kurzy orientálního tance a přihlásit se. Pro začátek není potřeba žádné speciální vybavení, stačí pohodlné oblečení, šátek na boky a chuť naučit se něčemu novému,“ sdělila Náchodskému deníku tanečnice a lektorka školy Sahar Dana Minaříková, která je uměleckým garantem soutěže.

Potvrdila, že orientální tanec může zkusit opravdu každý bez ohledu na věk, váhu či domnělou míru talentu. „Tanec je přirozený ženský pohyb a potřeba, navíc je to pohyb velmi zdravý, šetrný k tělu a působící jako prevence spousty nemocí, hlavně kloubů a pohybového aparátu,“ zakončila Minaříková.