Nařízení platí hlavně pro příjezdové silnice II. a III. třídy v Krkonoších a Orlických horách.

Pokud řidiči použijí silnici opatřenou značkou „Zimní výbava“, a zapomenou na řetězy a nebo zimní obutí, hrozí jim přísné postihy. „V blokovém řízení na místě, lze uložit pokutu až dva tisíce korun. Ve správním řízení patnáct set až dva a půl tisíce a k tomu i zapsat bod do registru řidičů,“ uvedla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Zákon hlídá i stav zimních pneumatik. U vozidel do 3,5 tuny musí být hloubka dezénu hlavních drážek a nebo zářezů nejméně čtyři milimetry. A to na všech kolech. U vozidel nad 3,5 tuny je hloubka drážek stanovena na šest milimetrů, a to na všech hnacích kolech. Použití zimních pneumatik lze nahradit i sněhovými řetězy. Pouze však v případě, že je vozovka v celém úseku, označeném dopravní značkou, dostatečně pokryta sněhem a nebo ledem.

Řidič podle zákona není povinen, aby zimní pneumatiky nebo sněhové řetězy používal. Ovšem až na vybrané úseky silnic, označené dopravní značkou. Policisté se však domnívají, že zimní výbava by měla být samozřejmá. „Přezutí na zimní pneumatiky rozhodně doporučujeme. A to na všechny nápravy. Pokud dá řidič zimní gumy jen na hnací kola a na zbytku nechá letní, aby ušetřil, auto získává jiné jízdní vlastnosti. A je pak i hůře ovladatelné,“ varuje policejní mluvčí Eva Prachařová. Řidiči by měli přezouvat hned, jak klesne teplota pod 7 °C. Pro zimní měsíce by se měli vybavit i zimní stěrkou, která zajistí dobrý výhled z vozidla. „Tankový průzor k bezpečné jízdě rozhodně nestačí,“ zdůrazňuje mluvčí. „Dobrý je také smetáček na sníh a rozmrazovací sprej na zámky a okna,“ dodala. Místa, na kterých jsou dopravní značky „Zimní výbava“ umístěny, jsou vybrána tak, aby v jejich blízkosti motoristé mohli najít místo pro případné nasazení řetězů a neblokovali dopravu. „Povinnost používat na výše uvedených vybraných úsecích zimní výbavu mají řidiči do konce března. Platnost dopravní značky „Zimní výbava“ může být upravena i dodatkovou tabulkou umístěnou pod značkou,“ sdělil mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.

Mapku s místy, kde se řidiči mohou setkat s úseky s povinnou zimní výbavou, lze najít na webových stránkách Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje (www.sushk.cz), a to v rubrice Aktuality/Zimní výbava.

Právě v těchto dnech mají napilno všechny pneuservisy, do nichž denně míří kroky desítky řidičů, kteří ještě nepřezuli svá vozidla. „Už dnes je na výměnu letních pneumatik za zimní pozdě,“ řekl nám včera Milan Drašnar, servisní pneutechnik v Náchodě. Jak dodal, pneumatiky by se měli přezouvat s prvním sněhem.

Na otázku, co si myslí o řidičích, kteří jezdí celý rok na zimních gumách, odpovídá: „Nic špatného. Na zimních se může jezdit po celý rok, horší by bylo, kdyby se jezdilo na letních. Například na jaře, když vidíte, že máte už málo vzorku na zimních pneumatikách a z toho důvodu je už nebudete moci mít příští zimu, klidně je můžete zajíždět v létě,“ prohlásil Milan Drašnar.

(Jiří Máslo, Věra Sýkorová)