Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když přestane bít srdce a dojde dech, jsou nadějí

Náchod /FOTOGALERIE/ -Zablikají majáčky, sanitka záchranné služby prokličkuje Náchodem a už zajíždí do zvláštní garáže u anesteziologicko- resuscitačního oddělení (ARO) Oblastní nemocnice v Náchodě. Pacient v bezvědomí putuje ze sanitky rovnou na lůžko. Pro sehraný tým lékařů a sester je úkol jasný: udělat vše pro záchranu života.

15.12.2012
SDÍLEJ:

SESTŘIČKY NA ODDĚLENÍ ARO se starají o pacienty i v těch nejtěžších případech. Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Zdravotníci z ARO se starají o to, aby u pacientů udrželi či obnovili jejich základní životní funkce. Také zajišťují narkózu a sledují všechny základní životní funkce během operací. „Říká se, a je to pravda, že není malá a velká operace. Zajištění musí být stejné u operace trvající deset minut jako u operace, která trvá dvanáct hodin," říká primář ARO Antonín Housa.

Včera na oddělení ARO uspořádali den otevřených dveří. Zachraňují a pečují tady o pacienty, u nichž dochází či došlo třeba k selhání dýchání, srdečním obtížím, stavu bezvědomí. A to u pacientů po úrazech, otravě, nemocných se srdcem či po těžkých epileptických záchvatech. Sledují tady také pacienty po operacích v umělém spánku.

Přístroje pomohou, ale záleží na lidech

Na pomoc mají kupu špičkových moderních přístrojů, které ukazují tep, tlak, EKG či okysličení krve nejen na monitorech u pacientova lůžka, ale údaje okamžitě hlásí i sestřičkám na sesterně. Slouží tady i přístroj umožňující čistit krev pacienta, pokud mu selhávají ledviny, nebo přístroj s jehož pomocí lze za pomoci podtlaku urychlovat hojení rán.

Je to však především tým lékařů a zdravotních sestřiček, jež navíc umí všechny přístroje obsluhovat a ke všem pacientům laskavě a odborně přistupovat, kteří se pacientům snaží poskytnout co je v jejich silách a co nejlépe.

„Tady se člověk stále setkává se situacemi, které musí řešit, musí improvizovat, musí přemýšlet, není to rutina. Každý pacient je navíc osobnost a nic se neděje standardně. Je to různorodá práce, a to mě baví," říká sestřička Lucie Křepelková. Také další sestřičce Silvii Lednové se líbí, že práce na ARO není jako na standardním oddělení a je navíc odbornější.

„Když přivezou pacienta a my ho musíme zajistit, tak je pro mě důležité, že pro něj můžeme něco udělat a že jsme lidem ku prospěchu," uvádí sestřička Eva Křenovská.

Práce je to přitom náročná a prostředí je hodně stresové. „Děláme maximum pro to, abychom všechny pacienty vrátili do normálního života. Pochopitelně ne vždy vyhrajeme, někdy jsou i prohry. Ty mohou jak lékaře, tak sestřičky poznamenat na psychice," dodává primář Housa.

Autor: Pavel Bednář

15.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení