„Tak jako v minulém roce, budou i letos strojově udržovány stopy na všech tradičních místech turistické oblasti Kladské pomezí,“ uvádí Jaroslav Rohulán, místostarosta Náchoda, s tím, že se jedná místa v Adršpachu a v Teplicích nad Metují, dále v Broumovské kotlině na Janovičkách a v okolí Stěn, na Policku a Machovsku i v okolí Hronova, a v neposlední řadě také na Dobrošově.

„K nejlépe upravovaným patřily v minulém roce také běžecké tratě na Panské cestě v Jestřebích horách, které jistě najdou bohaté využití i v letošní zimě,“ je přesvědčen Rohulán.

„Pokud budete hledat možnost využití hromadného dopravního prostředku na Odolov nebo do polského Karlova ve Stolových horách, neopomeňte se podívat do nových autobusových jízdních řádů společnosti OREDO,“ nabádá místostarosta příznivce lyžování.

Společnost CDS Náchod ve spolupráci s Městem Náchod zavádí o sobotách – počínaje 26. prosincem 2009 – nové skibusové spoje s odjezdem z Náchoda v 9.35 do Odolova a ve 12.15 hodin do Karlova. Poslední tyto skibusy pojedou 27. února 2010.


Dobré zprávy pro všechny běžkaře: První běžecké okruhy na Náchodsku jsou projety

„Pokud novou nabídku náchodského dopravce využijete, cestu zpět lze v případě karlovského spoje naplánovat rovněž skibusem – odjíždí v sobotu z Karlova v 16:00 hodin,“ upřesnil Jaroslav Rohulán. Zároveň dodal, že Jestřebí a Stolové hory nabízejí dobré sněhové podmínky a pravidelně udržované běžecké stopy. Například na Karlově jsou rolbou projížděny tratě v celkové délce 36 km v lesnatém a profilově nenáročném terénu hodně připomínajícím Šumavu.

Na Machovsku a Policku se o právě uplynulém víkendu projížděly první běžecké okruhy. „Dnes jsme poprvé v této zimní sezóně vyjeli s technikou na tratě,“ uvedl na stránkách Borského klubu lyžařů (BKL) Machov v pátek Stanislav Jirásek s tím, že jeden okruh na skate cca 500 metrů dlouhý je uválcován pod dojezdem malých můstků u Kukuldy a další skateový okruh cca 1 km dlouhý je kolem buňky v Dolečku.

Také v Polici nad Metují se projížděly první stopy již v pátek, a to po loukách okolo lyžařského vleku na Nebíčku – cca 1 km okruh. Okruh byl ujet zatím jen skútrem na bruslení. „Stopu na klasiku ještě není do čeho vytlačit. Na starších lyžích se dá pojíždět i dále pod Ostaš,“ uvádí na internetových stránkách www.ski.policenadmetuji.cz Petr Jenka.

V sobotu se skútrem projížděla také stopa z Police nad Metují přes „Červeňák“ až na Slavné, kde je dvakrát více sněhu než dole v Polici.