VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klášter skrýval řadu unikátních fresek

Broumov /FOTO/ - V loňském roce prošel broumovský benediktinský klášter velkou rekonstrukcí. Při té příležitosti se restaurovaly také nástěnné malby, které byly skryty pod vrstvou ve dvacátém století zhotovené malby.

11.9.2015
SDÍLEJ:

BROUMOVSKÝ BENEDIKTINSKÝ KLÁŠTER zdobí zrestaurované fresky, které jsou unikátním dílem starých mistrů. Foto: DENÍK/ Jiří Mach

O existenci fresek se prý vědělo už asi dva roky předem, kdy je odhalily sondy. Tím bylo také známo, kde přesně jsou a v jakém rozsahu. Na základě toho byl vypracován restaurátorský záměr na postup prací, které byly pro obnovení vzácných fresek nutné. V rámci revitalizace pětiny kláštera tak postupně docházelo k celoplošnému odkrývání jednotlivých maleb ve druhém patře a následně se přistoupilo k jejich restauraci. Restaurovány byly také malby v knihovně, které už však byly odkryty dříve.

„Restaurování samo o sobě už složité nebylo. Po odkrytí bylo zjištěno, že malba je v celkem dobrém stavu a byla kompaktní. Nechávala se tak ve stavu po odkrytí. Na některých místech ale došlo ke značnému poškození, když se ve dvacátém století do zdi zasekávala elektroinstalace. Tam se muselo hodně věcí zatmelit," řekl restaurátor David Zeman, který se na obnově vzácných maleb podílel.

Z jeho pohledu prý byla složitější obnova fresek v knihovně. Tam se dělal poměrně rozsáhlý nedestruktivní průzkum, který využíval obrazové metody jako například UV světlo. Ten prokázal druhotné přemalby z druhé poloviny 19. století.

Dvě vzácné malby se překrývaly

„Původní malba je z roku 1740 a je pravděpodobné, že jejím autorem je Jan Karel Kovář, významný barokní malíř, který pracoval pro benediktinský řád. Tam se také prokázalo, že původní freska je výrazně přemalovaná. Po dlouhých diskuzích se dohodlo, že se budou obě malby respektovat a bude se restaurovat jak dílo Karla Kováře, tak i freska přemalby. U druhé fresky není autor znám. I když kvalita přemalby nebyla moc kvalitní, i přesto došlo k dohodě, že se to bude respektovat," vysvětlil David Zeman.

Oprava takto unikátních kreseb je prý většinou dosti složitá, protože neexistují žádné podklady, jak původně dané dílo vypadalo. Ke každé opravě se tak musí přistupovat velmi individuálně.

„Vždy se zvažují různé okolnosti malby. Následně se zvolí ta nejpřijatelnější metoda opravy. Při restaurování se většinou držíme tradičních materiálů, ale nevyhýbáme se ani těm moderním. Naopak někdy to je i výhodnější," vysvětlil restaurátor.

Na obnově pracovali zkušení restaurátoři

Práce na obnově unikátních nástěnných maleb trvaly téměř tři čtvrtě roku. S restaurováním fresek se začalo vloni v lednu a práce skončily posledního října. Na obnově obrazů pracovalo po celou dobu šest až deset lidí. Vše to byli zkušení restaurátoři, kteří mají udělenou licenci od ministerstva kultury.

„Je to náročné na čas a trpělivost. Nejhorší je práce, kdy se obnovují obrazy na stropě, to za chvíli bolí za krkem," uvedl David Zeman.

Ten se restaurování věnuje už okolo patnácti let. Práce na obnově starých děl ho baví. Jak říká, tak není jednotvárná. Je prý také vzrušující, když se může navazovat na práci někoho významného z například 17. století.

„V Broumově to byla jedna z významných prací už jen proto, že to je kulturní památka. Malby tady jsou nádherné, a tak klášter řadím ve své práci hodně vysoko. Zajímavá byla například i práce na Pražském hradě, kde jsem také restauroval dost dlouhou dobu. Účastnil jsem se také restaurování v Iráku, a to ještě když tam byl klid. Tam to bylo zajímavé tím, že se tam běžný člověk nikdy nepodívá," svěřil se David Zeman.

Většinou prý pracuje sám, ale když se naskytne práce většího rozsahu, na restaurování se podílí více lidí. Důležité prý jsou také termíny. Všichni restaurátoři se vzájemně už znají, a tak se podle potřeby vždy dohodnou.

„V Broumově je prozatím hotovo. Je tady ale ještě hodně prostor, kde se mohou různé vzácné malby skrývat. Záleží ale na financích a dalším rozsahu prací. Je tady toho ještě hodně na práci, ale kdy a zda se bude pokračovat, to se asi teprve uvidí," dodal restaurátor Zeman.

Autor: Jiří Mach

11.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

JULIUS BUDAJ se narodil 10. října 2017 ve 22.50 hodin. Jeho míry byly 2620 gramů a 46 centimetrů. Šťastní rodiče Barbora Budajová a Julius Samo jsou z Náchoda.
11

Právě jsme se narodili - říjen 2017

Velké Poříčí i Provodov to měly o fous

Náchodsko - Stoprocentní byl ve víkendovém kole fotbalové I. B třídy regionální trojlístek.

FOTO: Od opeřenců až po vysazení břízy

Česká Skalice - Letošní ročník Slavnosti stromů ve Vile Čerych v České Skalici se opravdu vydařil.

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Náchodsko - Fotbalisté Náchoda nebudou na třetí říjnový víkend vzpomínat v dobrém.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Demokracie má díky volbám své vzrušující momenty, jakkoli by je v politice hledal možná jen masochista. V Královéhradeckém kraji voliči o víkendu dopsali příběh, který se začal vyprávět přesně před rokem po skončení krajských voleb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení