VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klíšťata mohou přenášet několik nemocí

Náchodsko - Útočit v těchto měsících opět začínají klíšťata. Jejich počet rok od roku stoupá hlavně kvůli stále rostoucímu teplotnímu průměru. Bohužel se tak daří přežívat i těm nakaženým, a to i v mnohem vyšších nadmořských polohách, než bylo dříve obvyklé.

13.5.2008
SDÍLEJ:

Návštěvu lékaře by neměli podceňovat zvláště rodiče malých dětí, kterým se přisálo klíště.Foto: DENÍK

Mezi nejčastější onemocnění, která klíšťata přenášejí, patří encefalitida a lymeská borrelióza. „Letos už máme v kraji nahlášeno šest případů, u nichž byla prokázána právě borrelióza. Je to však jen špička ledovce, protože mnoho lidí ještě třeba ani na vyšetření nešlo. Navíc hlavní sezona teprve začíná,“ uvedla Eva Beranová, vedoucí lékařka protiepidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.


Z pohledu dlouhodobých statistik a ve srovnání se situací v rámci celé republiky nepředstavoval výskyt klíšťové encefalitidy na Náchodsku výrazný epidemiologický problém. V období let 1993-2006 bylo zaevidováno celkem 104 případů, přičemž více než polovina onemocnění (53 %) byla nahlášena v průběhu let 2003-2006. Podle pohlaví připadlo 59 % případů na muže a 41 % onemocnění bylo hlášeno u žen.


S ohledem na věk byla zaznamenána nejvyšší specifická nemocnost u osob ve věku 15-19 let. Vývoj geografické distribuce případů ukazuje nejvyšší frekvenci výskytu onemocnění právě u nás na Náchodsku, kde připadá 23,15 případů onemocnění na 100 tisíc obyvatel. Naopak nejnižší nebezpečí hrozí na Trutnovsku, které hlásí na stotisíc obyvatel jen 7,5 případu,


S ohledem na závažnost onemocnění klíšťovou encefalitidou, blížící se dovolenkovou sezónou, naznačený vzrůstající trend nemocnosti a nízké procento oočkované populace v Královéhradeckém kraji (odhaduje se proočkovanost 5 % populace) je proto potřeba upozornit na význam očkování.
„Zvýšený výskyt klíšťat se navíc periodicky opakuje po pěti nebo šesti letech a právě letos má přijít další vrchol,“ upozorňuje Dagmar Hulínská, lékařka Státního zdravotnického ústavu (SZÚ).


Inkubační doba klíšťové encefalitidy trvá jeden až tři týdny, někdy i měsíc. „Onemocnění mívá dvoufázový průběh. V první fázi se projevuje příznaky podobnými chřipce. Ty brzy odezní a nastává druhé stadium, jež provázejí kruté bolesti hlavy, teplota a zvracení. Nemocný může pociťovat tuhnutí svalů na krku, závratě, poruchy spánku nebo paměti. Část pacientů mívá trvalé následky, výjimečně dojde k úmrtí,“ prohlásil Stanislav Plíšek, přednosta kliniky infekčních onemocnění Fakultní nemocnice v Hradci Králové.


Až čtyřikrát častější než encefalitida je výskyt lymeské borreliózy. Tu totiž nepřenášejí jen klíšťata, ale i sající hmyz.
Očkovací vakcína proti ní navíc dosud není k dispozici, sérum vyvinuté ve Spojených státech na evropské bakterie nezabírá -

Autor: Jiří Špreňar

13.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení