Paní Nicole Steinová, dcera Františka Steiner-Brunnera, zavítala nyní spolu s manželem Robertem Chaskelem do Čech až z jihoamerické Kolumbie. Přijeli se podívat do míst, kde před emigrací žili rodiče paní Nicole. Navštívili i Nové Město nad Metují, kde její otec prožil několik válečných let.

I když se paní Nicole narodila již v Bogotě, hovoří plynulou češtinou. Tento jazyk se naučila od svých rodičů, kteří jej doma používali. Tatínek pocházel z Hořic. Bydlel pak i v Novém Městě, kde ho 18. prosince 1942 zastihla povinnost nastoupit do transportu do vyhlazovacích táborů, což odmítl. Na jeho ukrývání v ilegalitě se podílelo několik novoměstských občanů přesto, že jim za to tehdy hrozil trest smrti. Jednou z hlavních organizátorek pomoci byla paní Elfrída Papežová, oceněná v loňském roce Čestným uznáním města in memoriam.

Františka nakonec v dubnu 1943 na udání zatklo gestapo. Díky jeho osobní statečnosti při nelidských výsleších nic neprozradil, a tak nikoho z jeho novoměstských ochránců nepopravili. Přežil pak několik koncentračních táborů a po roce 1945 začal pracovat jako právník v Praze. V roce 1948 musel utíkat znova, tentokrát před komunisty.