VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kočičí skály jsou přírodní památkou

Broumovsko - Ve středu 5. listopadu nabývá účinnosti nařízení Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko o zřízení přírodní památky Kočičí skály a stanovení jejích bližších ochranných podmínek.

4.11.2008
SDÍLEJ:

Kočičí skály jsou přírodní památkou.Foto: CHKO Broumovsko

Důvodem zvláštní ochrany tohoto území je reliéf s geomorfologicky významnými útvary, vyvinutý na kvádrových pískovcích svrchní křídy, a přírodě blízký ekosystém borů se specifickými rostlinnými i živočišnými lesními a skalními společenstvy. Dalším cílem je postupná úprava části lesních porostů silněji ovlivněných činností člověka směrem k přirozené druhové skladbě. Cílem péče je také zlepšení stavu skalní vegetace poškozované horolezeckou činností, při současném umožnění provozování horolezectví na části území. Současně je cílem i zachování optimálních podmínek pro hnízdění ohrožené avifauny.

Přírodní památka se nachází na úbočí stolové hory Ostaš na katastrálním území Žďár nad Metují. Celková výměra přírodní památky je 82602 metrů čtverečných.

„Přírodní památka Kočičí skály byla vyhlášena výnosem ministerstva školství a kultury dne 4.7.1956. Protože tento výnos již dostatečně nevyhovuje současné legislativě, vyvstala potřeba památku nově vyhlásit. Byl geodeticky zaměřen obvod památky, její hranice byla optimalizována a lomové body stabilizovány křížky ve skále a betonovými mezníky. Výměra památky se oproti původní změnila z 6,08 na 8,26 ha,“ uvádí vedoucí Správy CHKO Broumovsko Hana Heinzelová.

Předmět ochrany je cennou částí přírody, kterou je i nadále třeba chránit a pečovat o ni. Jedná se o regionálně vzácné, dochované přírodě blízké společenstvo smrkového boru a vegetaci balvanů a skal. „Snad ještě pozoruhodnější je geomorfologické utváření památky v oblasti Kočičího hradu. Vyznačuje se mimořádně velkou členitostí a pestrou mozaikou pískovcových forem reliéfu s vysokými skalními stěnami, roklemi, izolovanými věžemi, balvaništi i pískovcovými jeskyněmi,“ upozorňuje Hana Heinzelová.

V nově navrhované památce se nacházejí i dva přírodní zdroje. Les, jako obnovitelný zdroj dříví, s ohledem na těžko přístupný terén je však využitelnost tohoto zdroje podstatně ztížená. Přestože na území památky nejsou vymezena žádná ložiska nerostných surovin (ani v hlubinách), je písek a pískovcový kámen teoreticky využitelný jako přírodní zdroj. „Využívání výše uvedených přírodních zdrojů je však z titulů ochrany přírody zásadním způsobem limitováno, v případě nerostných surovin prakticky vyloučeno,“ dodala vedoucí Správy CHKO Broumovsko.

Autor: Jiří Špreňar

4.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Setkání s hejtmanem Královéhradeckého kraje.
41

VIDEO: Jaké bylo Setkání s hejtmanem?

NÁCHODŠTÍ florbalisté (v červeném) sehráli další dramatické utkání, v němž přehráli Telnici 6:4. V neděli je pak čeká šlágr podzimu, ve kterém hostí druhou Kopřivnici.

Florbalisté Náchoda prodloužili vítěznou šňůru

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Hlasujte O nejkrásnější gól roku!

Královéhradecký krajský fotbalový svaz ve spolupráci s Deníkem vyhlásil soutěž O nejkrásnější gól roku 2017. O prvenství se uchází šestice hráčů. 

Zloděj si z kufru Fordu pomohl k bouracímu kladivu a kompresoru

Jaroměř - Smůlu měl 62letý majitel vozu Ford, kterému v Jaroměři někdo v době od 9. do 11. prosince nezjištěným způsobem otevřel zavazadlový prostor automobilu zaparkovaného před jedním z panelových domů na Pražském předměstí a vykradl ho.

Vánoční ladění i beseda o Lutherovi

Broumov - Na Kostelním náměstí ve čtvrtek ve 14.30 hodin vypukne tradiční Vánoční ladění. Již desátý ročník přehlídky umělecké tvořivosti žáků ZŠ Hradební a Ulity Broumov nabídne prodej výrobků žáků s vánoční tématikou a doprovodným programem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT