„Nad námi je asi 50 metrů skály a vrt pod námi vede do hloubky 70 metrů,“ popisuje u zdroje vody ředitel teplického závodu Tomáš Jirásek.

Někteří pamětníci si ještě vzpomenou, že ze závodu proudila do celé republiky voda s označením Mimi. Za její vznik mohou komunisté. „Naše Polická křídová pánev vznikla v době, kdy se tu proháněli dinosauři. Pak se dlouho nic nedělo. Teprve začátkem osmdesátých let minulého století zde komunisté našli poklad v podobě velmi kvalitní přírodní vody,“ dodává Jirásek.

Ilustrační snímek
Češi pijí méně minerálky. I kvůli inflaci stoupá nákup domácích výrobníků

Teplická voda si však musela své místo na mapě vybojovat. Právě v 80. letech minulého století byl totiž v celém Československu velký nedostatek kojenecké vody. Tehdejší ministerstva zemědělství, výživy, zdravotnictví a sociálních věcí vypsala tendr na jejich zdroj. Geologové vybrali šest lokalit, pět z nich v severovýchodních Čechách. A vítězem se staly právě Teplice, kde se s výrobou pod hlavičkou firmy Kojenecká voda nakonec začalo až po pádu režimu v roce 1993. A voda se zde čerpá dodnes, jen pod názvem Natura a jako součástí koncernu Coca-Cola. Za hodinu se tu odbaví 18 tisíc lahví kojeneckých či minerálních vod.

Natura pramení v samém srdci Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály. Místní voda patří mezi nejčistší a nejkvalitnější vody ve střední EvropěNatura pramení v samém srdci Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály. Místní voda patří mezi nejčistší a nejkvalitnější vody ve střední EvropěZdroj: Deník/Petr Vaňous

Celý proces, než se voda z hloubi země dostane do lahví, trvá asi 20 minut. „Máme dvě stáčecí linky. Jednu na kojeneckou a druhou na pramenitou vodu, popřípadě jemně perlivou s přidáním CO2,“ ukazuje Jirásek. Plastové lahve jsou tu vyrobeny metodou rPET a jsou plně recyklovatelné. Na rPET, který vzniká recyklací PET plastu, nyní přistupuje čím dál více výrobců v rámci celé České republiky. Hlavní myšlenkou je zpracování použitých plastových obalů a vrácení zpět do procesu balení. Tím se uzavírá kruh a mění se využitelnost jednorázových plastů z hlediska ekologického, ale i ekonomického.

Alkohol bez alkoholu

Zajímavostí teplické produkce je i její řada ochucených nápojů. Jejich chuť a aroma se totiž získává z alkoholu. Bez nadsázky se tak dá říci, že například příchuť citrusu vzniká smícháním citronové pálenky s vodou. „Nechceme přidávat žádné konzervanty a cukry. Naše příchutě proto vycházejí z 60procentního alkoholu, který se ředí v poměru zhruba dva a půl tisíce k jedné. V konečném výsledku tak alkohol nedetekujeme,“ vysvětluje Jirásek.

Ilustrační foto
Pětina Čechů nedodržuje pitný režim. Riskují dokonce rakovinu

Teplice nad Metují už dnes nejsou jedinou zásobárnou kojenecké vody v Česku. Na našem trhu mohou spotřebitelé kojenecké vody kupovat například pod značkami Aquila, která čerpá vodu z okolí Karlových Varů, či Nutrend, spoléhající se na pramen v Radiměři na Svitavsku. O její spotřebu pak nemají firmy nouzi. „Zájem spotřebitelů o kojeneckou vodu Aquila se v čase nijak zásadně nemění, poptávka je dlouhodobě stabilní. Je to dáno tím, že kojenecká voda je ideální nejen pro děti, ale i pro jejich matky před i po porodu, takže spotřebitelská základna je stálá,“ řekla Deníku mluvčí Mattoni, kam Aquila spadá, Andrea Brožová.