VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolik za odpady? Jako vloni

Náchodsko - Hned v několika městech se vloni měnila výše poplatků za odpady. Leckde se snažili systém nastavit tak, aby ulevili obyvatelům platícím včas a ztrestali neplatiče. Letos se na placení nic nemění, výše poplatků budou zůstávat na stejné výši.

9.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Třeba v Jaroměři zůstane poplatek za odpady v roce 2014 stejný, jako v roce 2013. Obyvatelé města tak budu dál platit 400 korun na osobu. „Dosavadní systém likvidace odpadu našemu městu vyhovuje. Navíc finanční prostředky, získané do městské pokladny za stále se rozšiřující systém tříděného odpadu, se opět oproti minulému roku navýšily. V letošním roce by tato částka měla poprvé atakovat hranici dvou milionů korun," uvedl jaroměřský starosta Jiří Klepsa.

Ani v Meziměstí se letos poplatek za svoz komunálního odpadu nezmění, obyvatelé zde platí 500 korun na osobu. Je zde ale systém slev.

„Poskytují se i úlevy. Třeba studentům denního studia, kteří jsou ubytováni mimo trvalé bydliště ve výši 180 korun, pokud tuto skutečnost prokáží do 31. března kalendářního roku. Dále osobám, které v daném kalendářním roce dovršili 70 let svého věku a osobám starším tohoto věku, držitelům invalidního průkazu ZTP/P ve výši 60 korun a všem poplatníkům, kteří uhradí poplatek jednorázově do 31. ledna kalendářního roku ve výši 40 korun. Úlevy se nesčítají," vysvětlila starostka Meziměstí Eva Mücková.

Poplatky odpouští za tři a více dětí

Také v Teplicích nad Metují počítají pro letošek se stejnou výši poplatku, tedy se šesti sty korunami za osobu. I zde, podobně jako v Meziměstí, existují menší úlevy. „Máme již řadu let zavedený systém slev. Například za včasnou úhradu, za dovršení věku sedmdesáti let, za přechodný pobyt, a tak dále. Poplatky odpouštíme rodinám se třemi a více dětmi a klientům domova důchodců," uvedl teplický starosta Milan Brandejs.

S neplatiči se přesto město setkává, ale nekompromisním řeším se mu prý celkem daří pohledávky vymáhat.

Výše poplatku zůstává na částce 580 stejná jako vloni také v Broumově. „Systém slev jsme nezaváděli a ani nebudeme. Počet dlužníků se dá říci je stejný, možná díky mobiliárním exekucím, které provádíme zhruba dva roky, mírně klesá," sdělil místostarosta města Milan Slezák.

V Náchodě platí letos to, co vloni. Pro loňský rok se běžný poplatek za odpad zvýšil na 650 korun. Avšak kdo ho uhradí jednorázově do konce února, získá slevu 200 korun a zaplatí jen 450 korun. Kdo zaplatí od března do konce května, má slevu 150 korun. Od června do konce září už musí platit plnou základní výši poplatku 650 korun. Od října bude neuhrazený poplatek navýšen o 50 procent.

Změny v poplatcích vloni radnicím umožnila novela zákona o místních poplatcích. Podle ní mohly zvýšit místní poplatek za odpad až do částky tisíc korun za osobu. Až k takovému kroku se ve městech neodhodlali.

Jediný dlužník

Některá města nemají zaveden jednorázový místní poplatek za odpad, ale vybírá se úhrada za svoz a odstraňování komunálních odpadů od fyzických a právnických osob na základě smlouvy. Takovými jsou třeba Nové Město nad Metují, Červený Kostelec či Hronov.

„Úhrada za svoz popelnice směsného odpadu v jednom ze čtyř svozových režimů, týdenní, čtrnáctidenní, kombinovaný a měsíční, zůstává pro rok 2014 stejná jako v roce 2013," uvedl novoměstský starosta Petr Hable. Pro představu úhrada za svoz jedné popelnice o objemu 110 litrů činí při týdenním režimu svozů 1960 korun za rok, měsíční režim přijde na 490 korun za rok.

„Systém nakládání s odpady v Novém Městě nad Metují pokládáme za funkční. K 16. prosinci evidujeme za rok 2013 vůči městu jednoho dlužníka," upozornil starosta Hable.

Také v Hronově budou podle sdělení zdejší starostky Hany Nedvědové poplatky za komunální odpad stejné. Také počet dlužníků je tam obdobný, ke konci prosince činil asi 280 lidí, tedy zhruba 4,4 procenta.

Autor: Pavel Bednář

9.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení