VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavel K.: Jsem otcem dítěte. Soud ale brání zkoušce DNA

Česká Skalice/Nové Město nad Metují - Velké těšení na prvorozené dítě skončilo pro Pavla K. (34) z České Skalice neuvěřitelným zklamáním. Jeho přítelkyně Radka z Nového Města nad Metují vloni v červnu sice miminko porodila, avšak okamžitě po porodu prohlásila, že otcem není Pavel, se kterým měla dvouletý mimomanželský vztah, nýbrž že otcem novorozence je její zákonitý manžel.

22.9.2009
SDÍLEJ:

Pavel Kollert (34) obklopen obrázky dítěte své bývalé přítelkyně. „Je to moje dcera,“ tvrdí o miminku na fotografiích, jimiž má vyzdoben dům. O dítě by se chtěl starat a vychovávat jej. Soud však zamítl jeho žádost o určení otcovství.Foto: DENÍK/Věra Sýkorová

„Byl to pro mě šok. Na miminko jsme se těšili, plánovali jsme společnou budoucnost,“ řekl nám zdrceně mladý muž. Z prázdného pokojíčku, který spolu s Radkou před porodem připravovali, se neozývá ani dětský pláč, ani dětský smích. V tichu jsou tam vyvěšeny fotografie malé holčičky, o kterou se Pavel K. touží starat, vychovávat ji a také finančně zabezpečovat. Stručně řečeno – chtěl by uplatňovat svá otcovská práva. To mu však není dovoleno. A to ani přesto, že má notářský zápis stvrzený podpisem svým i podpisem dnes již bývalé přítelkyně Radky, ve kterém se píše, že otcem tehdy ještě nenarozeného miminka je právě on.

Vše začalo v dubnu 2006, kdy se Pavel a Radka sblížili na společném pracovišti. „Začali jsme spolu chodit. Za nějaký čas Radka navrhla, že by se mnou chtěla dítě. Ne hned, ale až za rok,“ začal své vyprávění Pavel. Jak řekli, tak udělali. „Rok se sešel s rokem, Radka si nechala vyjmout nitroděložní tělísko a začali jsme se snažit o miminko,“ popisoval mladý muž dobu, kdy bylo vše ještě v pořádku. „Byli jsme spolu tehdy i na dovolené v Chorvatsku a v Maďarsku. Ani ve snu by mě tenkrát nenapadlo, co bude následovat za pár měsíců…,“ říká nešťastně mladý muž.

Po půl roce žena skutečně otěhotněla. Následovalo období očekávání a příprav. Už tehdy se však nad jejich vztahem začala stahovat mračna. „Radka najednou uvažovala o tom, že by těhotenství hodila na manžela,“ vyprávěl Pavel K., kterému se tento nápad samozřejmě vůbec nelíbil. Začaly ho přepadat různé obavy. Proto se s Radkou dohodli a odjeli k notářce do Jaroměře, kde učinili společné prohlášení. Dokument, v němž se píše, že otcem dítěte je on – Pavel K.

Radky manžel o tomto zápisu neměl prý ani tušení. O tom, že je jeho žena těhotná však věděl, neboť mu to Radka v prosinci 2007 oznámila. „Sjednal si se mnou schůzku v Náchodě v Montaci. Tam mi řekl, že chce, aby šla jeho manželka na potrat, že jí si chce nechat,“ řekl nám Pavel K. Jak dodal, jen on sám věděl přesně, kdy bylo dítě počato, jeho přítelkyně prý nikoliv. „Naschvál jsem řekl Radky manželovi špatný termín – přidal jsem si týden navíc, aby ji nemohl poslat na přerušení. Řekl jsem, že je už ve 13. týdnu – to už potrat legálně provést nelze,“ vysvětluje mladý muž s tím, že miminku vlastně zachránil život.

Jak nám dále řekl, v době těhotenství projevila jeho přítelkyně přání navštívit klinického psychologa. „Protože jsem na jednoho dostal doporučení, domluvil jsem jí s ním schůzku,“ řekl nám Pavel K. Dodal, že jeho přítelkyně se následně právě tomuto psychologovi svěřila, že by raději zůstala u manžela a nerozbíjela rodinu.

„Byl jsem z toho velice špatný, ale věděl jsem, že se nedá nic dělat. Netlačil jsem na ni, avšak prohlásil jsem, že se k dítěti budu hlásit a budu se o něj starat, třeba formou střídavé péče,“ uvedl.

Tvrdí, že je otcem dítěte a chce se o něj starat. Matka holčičky to vyvrací, otcem je prý její muž

Pavel K. by se rád staral o dítě, které porodila v červnu loňského roku jeho dnes již bývalá přítelkyně Radka. Je totiž přesvědčen o tom, že je otcem.

To vyvrací jak sama paní Radka, tak také její manžel. Oba svorně prohlašují, že otcem holčičky je Radky manžel.

K celému případu paní Radka uvádí následující: „S panem K. jsem byla v pracovním vztahu, který se bohužel na určitou dobu stal i vztahem osobním. Já osobně jsem však tento vztah nikdy nepovažovala za natolik vážný, abych v jeho důsledku měla opustit svou rodinu, ani abych s panem K. plánovala jakýkoli společný budoucí život či dokonce zplození dítěte. Tento vztah jsem se také pokoušela několikrát ukončit, čemuž se pan K. snažil různými prostředky zabránit. Nakonec došlo k našemu definitivnímu rozchodu. Pan K. tuto situaci nyní pravděpodobně těžce nese, ostatně jako pokaždé, když jsem se o rozchod s ním v minulosti pokoušela, zřejmě očekával jiný vývoj situace.“

Budoucnost paní Radky, jejich dvou dětí a třetího nenarozeného měla být podle Pavla K. v jeho domě v České Skalici. „Pár dní před porodem Radka ještě vybírala podlahy, společně jsme připravovali dětský pokoj,“ uvádí Pavel. To však Radka důrazně vyvrací: „Pokud ve svém domě připravoval dětský pokoj nebo se jinak připravoval na náš údajný společný život, pak tak činil pouze z vlastní iniciativy. Navíc tyto úpravy byly součástí celkové rekonstrukce domu, kterou započal již před několika roky,“ prohlásila matka patnáctiměsíční holčičky.

„Vždy pro mě byla tím nejdůležitějším moje stávající rodina, tedy manžel a mé děti. S ohledem na jejich soukromí se jako matka a manželka pochopitelně snažím zabránit komukoli, aby do našeho společného života mohl nyní jakkoli zasahovat, např. i nesmyslnými testy DNA. Jak jsem vypověděla při soudním řízení, jsem naprosto přesvědčená o tom, že otcem mé nejmladší dcery je můj manžel, se kterým již dlouhou dobu žiji,“ zakončila paní Radka, maminka dítěte.

Nad nynější situací kroutí hlavou nejeden člověk, který znal Pavla a Radku jako pár. Například Vít Minařík, který má v České Skalici firmu s podlahami a koberci. „Opakovaně byli u nás v krámě a společně vybírali koberce. Paní Radku jsem dokonce i několikrát potkal u rodiny K. v domě, když jsem tam byl pokládat podlahy. O tom, že spolu plánují budoucnost, nebylo pochyb,“ uvedl Vít Minařík.

Vzniklou situaci nese obzvlášť těžce Ludmila K. Celých devět měsíců Radčina těhotenství se těšila na své první vnouče. Až ho uvidí, pochová si jej a bude chodit na procházky s kočárkem. Nyní má oči pouze pro pláč. Vnučku viděla jen párkrát – na vítání občánků a na ulici. Na tato setkání má však nehezké vzpomínky. „Chtěla jsem se podívat na svou vnučku, ale Radka s ní vždy utíkala pryč a křičela, že zavolá policii,“ smutně vypráví Ludmila K.

Rodina K. má v úmyslu hájit pravdu a o otcovská práva tvrdě bojovat. Požadují zkoušku DNA a chystají se k Nejvyšším soudu. V případě nutnosti podají i ústavní stížnost.

Autor: Věra Sýkorová

22.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Jaroměř /FOTO/ - Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři se v pátek 20. října proměnilo ve volební okrsek číslo 18.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení