VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec roku láká na zážitky

Náchodsko - Rozloučit se se starým rokem a přivítat ten nový může každý podle svého gusta. Zatímco někteří vyhledávají bujaré a velkolepé oslavy, jiní raději volí skromnější zábavu v kruhu rodinném či netradiční akce.

30.12.2013
SDÍLEJ:

Silvestrovské plavání v Metuji.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Například Ochránci památek pevnosti Josefov zvou na Silvestrovské střelby 2013, které se uskuteční zítra dvě hodiny po poledni v areálu Ravelinu No. XIV v pevnosti Josefov. Na programu bude nejen úvodní výstřel z kasematního kanonu, ale i výstřel z polního kanonu na hradbách. O půl hodiny později se v podzemních chodbách muzea chystají expozice života v Josefově za první světové války či ukázka prací dětí ze základních škol Josefova a Jaroměře na téma Neznámá místa.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout i objekty vozatajských skladů a odsiřovny. Děti se ve vědomostní soutěži pokusí vyhrát výstřel z kasematního kanonu. Závěrečné výstřely se uskuteční v 15.15 hodin. Touto silvestrovskou střelbou se v pevnosti ukončí celá uplynulá sezona.

Nevídaná silvestrovská akce se chystá i v Náchodě a na své si při ní přijdou hlavně otužilci. Uskuteční se totiž už podruhé křest nových členů v řece Metuji, a to od 13 hodin za obchodní akademií. „Letos přijedou i plavci z polské Kudowy a z Hradce Králové. Nebudou chybět veselé masky i povinná přísaha," uvedl hlavní organizátor křestu Petr Kocián z náchodského oddílu dálkového a zimního plavání.

Silvestrovské plavání v Metuji není pro členy oddílu žádnou novinkou. Vstříc chladivému proudu řeky se v tento den vydávají už okolo třech desítek let. „Letos očekáváme téměř padesát plavců. Těší nás, že je stále více příznivců zimního plavání a že se přidávají mladí lidé, kteří v tom objevují hlavně přínos pro své zdraví," vyzdvihl Petr Kocián.

Kopec Prodanka sjedou na čemkoliv

Na legracechtivé diváky i účastníky čeká v Červeném Kostelci recesistická akce nazvaná Sjezd na čemkoliv. Startuje se v 10 hodin na kopci Prodanka. Nebudou chybět tradiční svařák, čaj a polévka na zahřátí. „Setkání se koná na vlastní nebezpečí zúčastněných posádek i diváků," upozornil Tomáš Kábrt z červenokosteleckého městského úřadu. Dodal, že akce se bude konat i bez sněhové nadílky. A aby to jednotlivým účastníkům z kopce dobře jelo, bude lepší opatřit vozítka koly či kolečky.

Zábava hlavně pro ty nejmenší se uskuteční zítra v Novém Městě nad Metují. Dětský silvestr aneb Silvestrovské rodinné odpoledne potrvá od 15 do 17 hodin na Husově náměstí. Na děti čeká bohatý program, v němž se mohou těšit na soutěže o ceny, přetahování „starého" a „nového" roku, přípitek „rychlými špunty" a mnoho dalšího. Pro děti bude připravený čaj a párek v rohlíku zdarma. Odpoledne zakončí ohňostroj.

Sarka Farka počká u Čertovy skály

Ti, kteří chtějí udělat i na závěr roku něco pro své zdraví a užít si pěkné odpoledne v krásné přírodě, se mohou vydat na Silvestrovskej vejšlap k Čertově skále nad Suchým Dolem. „Tento zimní krátký odpolední pochod půjde každý po vlastní ose. Od 13 do 15 hodin na vás bude čekat Sarka Farka a jeho pomocníci u Čertovy skály. Připraven bude také čertovsky dobrej mok a hlavně pohodička a příjemná atmosféra," pozval na akci Petr Scholz z Klubu přátel turistiky TJ Spartak Police nad Metují.

Další Silvestrovský vejšlap se chystá i v Teplicích nad Metují, a to od 10 hodin, kdy je sraz u nákupního střediska. Občerstvení bude zajištěno.

V broumovském klášteře se návštěvníci mohou těšit na mimořádnou silvestrovskou prohlídku. Uskuteční se od 14 hodin a bude plná netradičních historek ze života v klášteře.

Letecko modelářský Silvestr, který pořádá letecko modelářský klub Trifid z České Skalice, se bude konat U Knapů v Zájezdě. Silvestrovské polétání a rozloučení se starým rokem začne od 13 hodin.

Vesmír zve na gala koncert Berlínské filharmonie

Náchodské kino Vesmír u příležitosti oslav konce roku 2013 zve na přímý satelitní přenos silvestrovského gala koncertu Berlínské filharmonie, který uvádí v úterý 31. prosince 2013 v 17.30 hodin. Berlínskou filharmonii řídí jeden z nejrenomovanějších světových dirigentů dneška Sir Simon Rattle a hostem večera bude fenomenální čínský pianista Lang Lang.

Od svého založení v květnu 1882 působila Berlínská filharmonie pod vedením mnoha dirigentů zvučných jmen. Asi největšího rozkvětu však zažili Berlínští filharmonici v éře charismatického vizionáře Herberta von Karajana, který na postu šéfdirigenta tohoto orchestru působil od poloviny 50. let minulého století až do roku 1989. Karajan Berlínskou filharmonii vyvezl do všech koutů světa a nahrál s ní množství desek i audiovizuálních záznamů. Za jeho angažmá získal orchestr nejen mnohem větší pozornost médií, ale v roce 1963 také novou koncertní halu. Sir Simon Rattle se dirigentského pultíku v Berlínské filharmonii ujal v roce 2002 a jak prohlásil generální manažer orchestru a i pod jeho vedením orchestr dále vzkvétá a těší se globálně neotřesitelné pozici.

Praha zažila koncert Berlínské filharmonie zatím třikrát. A to v letech 1991, 2006 a naposledy letos v květnu u příležitosti slavnostního prvomájového koncertu. Letošní májový koncert se konal ve Španělském sále Pražského hradu.

Autor: Regina Hellová

30.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení