V Novém Městě nad Metují se oslavy uskuteční dnes. Hlavní program bude probíhat od 17.00 hodin na Husově náměstí. Mezi největší lákadla odpoledne bude bezpochyby patřit letecká exhibice akrobatického pilota Martina Šonky nad historickým náměstím. Leteckému vystoupení bude předcházet v 16.15 hodin beseda s pilotem ve zdejší městské knihovně, při které se budou moci návštěvníci zeptat na nejrůznější otázky týkající se akrobatického létání.

Martin Šonka přiletí se svým akrobatickým speciálem, letadlem Extra 2000, už v odpoledních hodinách a přistane na novoměstském letišti. Zde bude mít přichystáno palivo pro vystoupení.

„Naše letiště připravilo pro pana Šonku přes 250 litrů leteckého paliva a 20 litrů nafty, které u nás bude dotankovávat. Během několikaminutového exhibičního vystoupení spotřebuje letadlo 150 litrů paliva, zbývajících 100 litrů je určeno na přílet a návrat do Moravské Třebové, odkud k nám Martin Šonka přiletí. Nafta je během letu požívána na speciální kouřové efekty." přiblížil přípravy Jiří Koza, předseda novoměstského aeroklubu.

S nápadem uspořádat tuto neobvyklou akci přišel ředitel novoměstské knihovny Vladimír Růžička. „Nápad pozvat pana Šonku do Nového Města nad Metují vznikl v průběhu příprav oslav konce války, neboť je to bývalý armádní letec a chtěli jsme celou akci zvýraznit něčím skutečně zajímavým. Jsem přesvědčen, že právě pan Šonka a jeho sportovní výkon naplňují tento cíl vrchovatou měrou," řekl Vladimír Růžička.

Hlavním organizátorem oslav konce 2. světové války je městská knihovna ve spolupráci s dalšími městskými organizacemi. Program se bude skládat z výstav historických zbraní, uniforem a vojenské techniky z období 2. světové války, vystoupení místního pěveckého sboru Terénní berušky ze Základní škola Krčín a mažoretek z Domu dětí a mládeže Stonožka za doprovodu Dechové Harmonie Náchod.

Nedílnou součástí oslavu bude jako každoročně také několik pietních aktů u pamětních desek obětem války ve Spech, Krčíně, Vrchovinách a na náměstí Republiky v Novém Městě nad Metují.

Celý večer vyvrcholí lampiónovým průvodem, který vyjde z Husova náměstí ve 20.30 hodin za doprovodu Dechové Harmonie Náchod a zamíří do areálu místní sokolovny, kde bude celý večer ve 21.15 hodin zakončen ohňostrojem.

Náchod: výstavy, ohňostroj i průvod

Velké oslavy se chystají také v Náchodě. Dnes od 21.15 hodin bude ke kulatému výročí konce války ohňostroj pod náchodským zámkem.

Ještě předtím vyjde ve 21 hodin lampionový průvod v čele s mažoretkami MONA Náchod a dechovým orchestrem Základní umělecké školy Hronov. Průvod vyrazí z Českoskalické ulice od pošty.

Už od 17.30 hodin, i po ohňostroji, budou na náměstí koncerty kapel či taneční vystoupení, připraven je i další doprovodný program.

Na náměstí je též možno spatřit výstavu „Gross-Rosen, historie, která se nás týká." Ta přibližuje hrůzy koncentračního tábora ležícího kousek za českými hranicemi v Polsku a pochod smrti, který tragicky skončil v Choustníkově Hradišti vražděním zajatců.

V Bělovsi je pak možno navštívit výstavu „Běloves volá", a to v budově zdejší bývalé celnice. Zde jsou vystaveny dokumenty a dobové předměty spojené s 2. světovou válkou, především pak s bojem v Bělovsi dne 9. 5. 1945, kdy zde došlo při bojích mezi Němci a Rusi k velkému krveprolití včetně obětí civilistů.

V sobotu pak oběti války uctí v rámci vzpomínkového dne. V 10.00 hodin dojde k uctění památky padlých u památníku Rudé armády na Staroměstském hřbitově, v 11.00 hodin k uctění památky kapitána Otakara Jaroše a gen. K. V. Zajončkovského na Masarykově náměstí, v 11.30 hodin uctění památky padlých u památníku Rudé armády u budovy bývalé celnice v Bělovsi. Od 16.00 hodin se pak bude konat projekce dobových dokumentu „Příběh generála Zajončkovského a jeho divize" ve videoklubu Kina Vesmír.

Na akci pojede též zdarma autobus, a to z náchodského autobusového nádraží v 9.30 hodin, na hřbitov dorazí v 9.45 a odjíždět bude v 10.45 hodin, na Masarykovo náměstí přijede v 10.55 a odjede v 11.15 hodin, k bývalé celnici dorazí v 11.25 hodin.

(ek, bed)