Jen v historii samostatné České republiky uspěli v komunálních volbách osmkrát. Nejdéle sloužící starosta Jiří Kučera z Úhřetické Lhoty počítá téměř na den přesně 33 let. Podle vlastních slov zůstane v úřadu do konce volebního období, po kterém by rád předal starostování nástupci.

„Ze začátku jsem nevěděl pořádně kudy kam, ale v okolí byli šikovní starostové, se kterými jsme si vzájemně pomáhali,“ zavzpomínal.

Alena Veličková je starostkou obce déle než tři desetiletí: 

Alena Veličková je starostkou obce Horní Újezd na Olomoucku už 33 let.
Třiatřicet let starostkou. Lidem nechte dveře otevřené, radí Alena Veličková

Podobně hodnotila působení na radnici nejdéle sloužící starostka Jana Gerešová. „Za ta léta jsem potkala spoustu dobrých lidí včetně mých kolegů z obcí,“ byla dojatá. Starosta obce Rusava ve Zlínském kraji Bohumil Škarpich zase zmínil, že on a někteří dlouholetí starostové mají pořád dost energie a že vytvořili i reprezentační tým v malé kopané.

Rebel z Vysočiny, oceněný matador Jiří Kovář z Bohuslavic, ale dal podnět k zamyšlení. „Zastupuji vesnici se sto padesáti obyvateli. Je otázka, zda takto malé obce vůbec mají být samosprávou. V Evropě to běžné není,“ překvapil starosta plénum.

Počin roku pro prezidenta

Zhruba čtyři stovky starostek a starostů ve Zlíně rozhodly také o tom, co se ve směru k obcím letos povedlo, a co ne. Rozdaly ceny Počin a Přešlap roku.

Vybrané příběhy nejdéle sloužících starostů České republiky si můžete postupně přečíst v miniseriálu Deníku.

Cenu Počin roku si v hlasování vysloužil prezident Petr Pavel za zpřístupnění Pražského hradu veřejnosti.

„Památku teď mohou lidé navštěvovat bez front u vstupů. Je to vnímáno velmi pozitivně, stejně jako aktivní zájem prezidenta o dění v krajích,“ vysvětlila předsedkyně Sdružení místních samospráv Eliška Olšáková.

Celostátní konference Sdružení místních samospráv České republiky.Celostátní konference Sdružení místních samospráv České republikyZdroj: Deník/Přemysl Spěvák

Druhé místo v anketě obsadilo Ministerstvo pro místní rozvoj za stavební zákon – zachování stavebních úřadů, plánovací smlouvy pro místní části či princip jednoho razítka. Třetí místo získalo Ministerstvo průmyslu a obchodu za zajištění nezávislosti na plynu z Ruska.

Anticena pro ministerstvo

Anticenu Přešlap roku poslali účastníci konference na dálku ministerstvu financí za návrh změny daně z nemovitosti a zásah do rozpočtového určení daní snížením podílu na DPH. „Starostky a starostové Přešlapem roku jasně reflektují zásahy do obecních rozpočtů, které obce připraví v příštím roce v rozpočtovém určení daní až o pět miliard korun. Budeme iniciovat novelu zákona, abychom tyto výpadky nahradili,“ uvedla Olšáková.

Obce usilují o to, aby se jejich podíl v rozpočtovém určení daní zvýšil jak o výnosy z online hazardu, tak o snížení sazeb DPH.

Co obsahuje konsolidační balíček vlády Petra Fialy: 

Zleva místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), první místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a premiér Petr Fiala (ODS) na jednání vlády.
Konsolidační balíček prošel: Co finální podoba obsahuje, co vše se pro lidi mění

K hlavním tématům dvoudenního setkání, kterého se účastní i vládní představitelé, patří dopady konsolidačního balíčku na rozpočty obcí s predikcí poklesu příjmů z rozpočtového určení daní.

Apel za nezbytné dotace

Představitelé obcí budou také apelovat na vládu, aby nadále finančně podporovala projekty ministerstva pro místní rozvoj v podobě národních dotací, které jsou nezbytné pro regionální rozvoj. Jejich rušení je rovněž aktuálním tématem v souvislosti s rozpočtem na rok 2024.

„Zejména pro malé obce jsou dotace z evropských fondů často nedosažitelné. V případě omezování národních dotací hrozí, že se nadále budou rozevírat nůžky mezi jednotlivými regiony a zrychlí se vylidňování venkova,“ dodala Olšáková.

Ocenění nejdéle sloužící starostové a starostky

Speciální cena: Jiří Kučera, Pardubický kraj (Úhřetická Lhota)
Nejdéle sloužící starostka: Jana Gerešová (Kopřivná)

Jihočeský kraj: Jaroslav Šlesinger (Jilem)
Jihomoravský kraj: Jaroslav Staněk (Pamětice)
Karlovarský kraj: Jan Horník (Boží Dar)
Kraj Vysočina: Jiří Kovář (Bohuslavice)
Královehradecký kraj: Květoslav Kvasnička (Kunčice)
Liberecký kraj: Josef Kucín (Jiřetín pod Bukovou)
Moravskoslezský kraj: Jan Tomalský (Heřmanovice)
Olomoucký kraj: Eduard Kavala (Bělotín)
Plzeňský kraj: Jiří Červenka (Blížejov)
Hlavní město Praha: Pavel Žďárský (Praha 19)
Středočeský kraj: Josef Krupička (Ždánice, okr. Kolín)
Ústecký kraj: Zdeněk Kutner (Domoušice)
Zlínský kraj: Bohumil Škarpich (Rusava)