Betlémáři připravují petici za Braunův Betlém

V otevřeném dopise vyzývají betlémáři zastupitele, aby zažádali stát o vrácení kulturní památky, kterou pro hraběte Šporka vytvořil sochař Matyáš Bernard Braun. „Dílo nesmírné umělecké hodnoty vzniklo díky rozhodnutí tehdejších radních, kteří část lesa prodali hraběti Šporkovi. Později se toto území dostalo zpět do majetku města,“ stojí v dopise. V roce 1952 vyzvaly státní orgány město, aby odevzdalo Braunovy skulptury státu, který se o ně lépe postará.

Ale nestalo se. Galerie soch pod širým nebem chátrá. Zásahy, které tu stát v posledních deseti letech prováděl, areálu spíš uškodily. Nejznámější je asi instalace přístřešků nad sochami, které byly před třemi roky pro nefunkčnost a necitlivý zásah do hlavního reliéfu Klanění tří králů, odstraněny.

„Nyní vzniká nový prvek v území Stanovice – Žireč, který zasahuje do původní Křížové cesty. A to i přes některá zamítavá stanoviska odborníků,“ uvedl Leoš Pryšinger, jeden z iniciátorů dopisu a petice. Jak zdůraznil, nejsou proti moderním sochám Příběhu utrpení a naděje člověka, ale měly by být umístěny na vhodnějším místě. Vadí jim také to, že údržba bude stát kolem půl milionu korun.

Autoři projektu Příběh utrpení se ale mohou opřít o kladná stanoviska krajského úřadu a Národního památkového ústavu v Praze.

Na podporu svého Otevřeného dopisu organizují betlémáři petiční akci. Jejím cílem je seznámit občany se stavem Braunova Betléma a získat je pro převod kulturní památky pod správu města.

Otevřený dopis vznikl tento týden, zastupitelé ještě neměli čas se s ním seznámit.


TISKOVÁ ZPRÁVA KRAJE

Novodobá křížová cesta, kterou tvoří cyklus patnácti pískovcových soch rozmístěných ve volné přírodě u Nového lesa nedaleko obce Stanovice poblíž Kuksu, se v sobotu 4. října v 15 hodin otevře veřejnosti. Vznik a zpřístupnění patnácti sochařských zastavení je prvním krokem k oživení barokního komplexu Kuks, které připravuje Královéhradec­ký kraj.

Sochy pro tento projekt, který nese název Příběh naděje a utrpení člověka, vytvořilo patnáct předních českých sochařů tří generací z hořického pískovce. Ztvárnit v blízkosti Kuksu novodobou křížovou cestu volně inspirovanou Kalvárií žirečských jezuitů a hraběte Františka Antonína Šporka se před čtyřmi lety rozhodl sochař Vladimír Preclík.

„Odvahu pustit se do tak velkého úkolu mi dodal pan biskup Dominik Duka. Příběh utrpení a nadějí člověka je vlastně příběhem současného člověka. On totiž každý z nás si v sobě nese svým životem vlastní křížovou cestu – a bez naděje se nikdo z nás neobejde,“ popsal své rozhodnutí před časem Vladimír Preclík.

Vznik uměleckého cyklu finančně podpořil Královéhradecký kraj: krajští zastupitelé postupně uvolnili na tyto účely půldruhého milionu korun. „Jsem si jist, že tato podpora vychází mimo jiné z vědomí, že je dobré, ba nutné uvědomovat si křesťanské kořeny a křesťanské hodnoty naší západoevropské civilizace. Je symbolické, že slavnostní uvedení Příběhu utrpení a nadějí člověka se uskuteční právě v těchto dnech, kdy hlavní partneři projektu revitalizace Kuksu podepsali smlouvu zaručující její uskutečnění. Jsem přesvědčen, že cyklus patnácti sochařských zastavení zůstane citlivou stopou dnešního člověka v této úžasné krajině, která odnepaměti vybízí k meditaci, ale i k přemýšlivému dialogu s uměním,“ řekl královéhradecký hejtman Pavel Bradík.

Myšlenku vytvořit legendární téma křížové cesty neliturgicky, jako metaforu putování člověka 21. stoletím, podpořili vedle královéhradeckého hejtmana také přední znalci umění – profesoři Pavel Preiss a Mojmír Horyna. Po náhlém odchodu Vladimíra Preclíka přijal záštitu nad nedokončeným projektem ministr kultury Václav Jehlička.

Se závěrečnými pracemi se bude moci veřejnost seznámit prostřednictvím filmového záznamu režiséra a dokumentaristy Pavla Štingla.

Sochařský cyklus Příběh nadějí a utrpení člověka tvoří:

( názvy jednotlivých plastik a jejich autoři)
Daniel Klose /Zvěstování/, Stanislav Hanzík /Rouška Veroniky/, Vojtěch Adamec /Zázrak nanebevstoupení/, Ellen Jilemnická /Trnová koruna/, Vladimír Preclík /Katedrála prosby/, Jan Koblasa /Svatá rodina/, Ivan Jilemnický /Světlo v temnotách/, Jan Hendrych /Vykoupení/, Marius Kotrba //Pieta/, Václav Fiala /Slza/, Čestmír Mudruňka /Krajina kříže/, Michal Šarše /Hledač/, Jiří Marek /Lásky bolest/, Jaromíra Němcová /Brána naděje/, Jiří Kačer /Obelisk/