Kvůli dělostřelecké mině museli přijet policisté, kteří místo zabezpečili a vyčkali na pomoc přivolaného pyrotechnika. Musel zjistit, zda je munice funkční. „Jedná se o 82milimetrovou dělostřeleckou minu z období druhé světové války po sovětském vojsku," uvedl přivolaný pyrotechnik.

Mina obsahuje trhavinu i zapalovač a tím pádem je zcela funkční. I když zapalovač je už značně poničen, ale reálné nebezpečí by tu hrozilo. Minu jsem zabezpečil a bude odvezena na naše speciální pracoviště ke zničení," konstatoval po ohledání přivolaný pyrotechnik z pražské pyrotechnické služby z expozitury Milovice.

Jak se tato munice objevila u plotu těsně u silnice spojující Červený Kostelec s Olešnicí je prozatím záhadou. V opuštěné hospodě nyní přebývá osoba bez stálého bydliště. „Není zatím prokázáno, že by ji tam odložila ona, ani se k tomu nedoznala. Prověřování ještě není ukončeno. Přivolaný pyrotechnik zajištěnou munici odvezl k odborné likvidaci. Byla vyžádána odborná expertiza, kdy čekáme na vyjádření, zda munice byla funkční a co by mohla případně způsobit. Podle charakteru tohoto odborného vyjádření budeme dále postupovat," uvedla náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová.

Nálezy staré munice na Náchodsku nejsou sice časté, ale na druhé straně zase ani nijak výjimečné. Zvláště na podzim nebo na jaře, kdy probíhají zemědělské práce. „Stává se také, že něco objeví dělníci při výkopových pracích. Všechny nálezy předáváme pyrotechnikům, ty je odborně likvidují. Letos se jednalo asi o čtyři případy," dodala Eva Prachařová.

Pokud lidé starou munici najdou, rozhodně by neměli s předmětem nijak manipulovat. Měli by ihned zavolat na linku 158, ohlásit nález, a zajistit, aby se k předmětu nikdo jiný do příjezdu policie nepřibližoval. Vše ostatní už policisté zařídí sami. Nález předmětu připomínajícího starou munici se v drtivé většině případů neobejde bez přivolání specialisty pyrotechnika. Ten potom rozhoduje, jak se bude dále postupovat. (jim, bed)