VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontrolujete při nákupu potravin jejich označení?

Náchodsko /VÍKENDOVÁ POROTA/ - V poslední době přibývá špatně označených a přelepovaných potravin. Přelepování data spotřeby u sýrů a uzenin odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v minulých týdnech hned u čtyř velkých řetězců Albert, Tesco, Billa a Kaufland. Myslíte, že k těmto věcem dochází stále a dlouhodobě nebo je to jen důsledek mnohem častějších kontrol? Kontrolujete při nákupu označení potravin, zemi původu a datum spotřeby?

25.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Miroslav Kucei

Květa Ležovičová (58 let), Česká Skalice, předsedkyně občanského sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice
„Nejsem příznivcem supermarketů, navštěvuji je minimálně. Bylo velkou chybou, že po roce 1989 byly náš stát a vedení samospráv tak benevolentní a nestanovily přísnější pravidla, která by ochránila více český trh a české výrobky před nájezdem „obchodních barbarů“. Obchodní řetězce vydávají ohromné peněžní částky na stavění dalších „krabic“ , na marketingovou strategii a reklamu. Bohužel spokojenost zákazníků, kvalita a čerstvost potravin jsou na posledním místě jejich zájmu.

Zdraví člověka je na kvalitě potravin závislé. Doporučuji nenechat se zlákat nízkou cenou, ošálit mámivou reklamu a více přemýšlet o tom, co nakupujeme. Kontroly s případným následujícím postihem jsou určitě potřeba, ale ovlivnit to mohou nejvíce sami zákazníci.

Snažím se co nejvíce nakupovat regionální potraviny, podporovat místní výrobce, zemědělce i chovatele. Jsem vděčna za to, že to nevzdali a vydrželi bojovat o své zákazníky.“

Olga Mertlíková (56 let), Jaroměř, ředitelka Městského muzea v Jaroměři
„Potraviny s přelepenými cenovkami nekupuji a nevyhledávám boxy s prošlým zbožím byť za výhodnější cenu. Snažím se v tomto směru působit i na své zásobovací referenty. Vzhledem k tomu, že zhusta přicházím domů po zavírací době v obchodech, pánové si již během let zvykli, že se o sebe musejí postarat sami (Dámy, funguje to báječně!).

Určitě by kontroly měly chodit častěji do obchodních řetězců i samoobsluh. Je to v zájmu nás spotřebitelů. Ovšem ani zveřejněné průšvihy propírané v médiích neodradí obchodníky od pokusů zbavit se starého zboží. V restauracích také nemáme jistotu, že obdržíme kvalitní pokrm. „Šizuňci“ byli, jsou a budou. Ale pravidelné ponoření do studené labské (vltavské, dunajské…) vody by jim věru prospělo.“

Přemysl Sochor (32 let), Broumov, správce Benediktinského opatství sv. Václava v Broumově
„Přelepování údajů na potravinách považuji za velký nešvar. Připadá mi to jako velký hazard se zdravím spotřebitelů. Domnívám se, že tyto nekalé praktiky obchodníků mají dlouhodobý charakter a jejich odhalení je výsledkem častějších kontrol pověřených orgánů. Podobně tomu bylo před několika měsíci s kvalitou pohonných hmot na čerpacích stanicích. Až po mnoha opakovaných kontrolách se situace zlepšila.

Při nákupu dávám přednost potravinám českého původu což je také v současné době předmětem kontrol, neboť některé řetězce prezentují potraviny ze zahraničí jako český výrobek. Samozřejmě kontroluji trvanlivost výrobků.“

Autor: Regina Hellová, Věra Sýkorová

25.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení