Přitom už letos na jaře se mělo podle původních předpokladů stavět. Tendr za zhruba miliardu korun však provází zdržení už od loňska. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž řešil stížnosti na zadávací podmínky soutěže na dodavatele stavby. Dalším problémem jsou nejasnosti s financováním. Regionální operační programy (ROP) využívající dotací Evropské unie, s čímž se počítalo i u nemocnice, totiž ministerstvo financí pozastavilo. Nestihl by se proto termín, kdy by celá stavba musela být kvůli dotačním pravidlům hotova za 24 měsíců.

„Nynější situace je reakcí na postup ÚOHS a na postup ministerstva financí. V pondělí oznámíme detaily na tiskové konferenci," uvedl ředitel nemocnice Miroslav Vávra.

Starosta Náchoda Jan Birke, spolustraník hejtmana Lubomíra France, uvedl, že být v jeho kůži, asi by v otázce zrušení tendru nepostupoval jinak. „Pokud ministr financí není schopen vyplatit finanční prostředky pro ROP a není zajištěno financování, vyplývá z toho, že by akce musela být financována z rozpočtu kraje," poznamenal Birke.

Lékař a krajský zastupitel Jiří Veselý upozornil, že nové objekty nemocnice by se měly začít stavět co nejdříve. „Není možné objekty v náchodské nemocnici nepostavit. Pak by to znamenalo, že Náchodsko bude bez péče. Jde hlavně o sály, které jsou v největším ohrožení a tím pádem celá operativa v Náchodě."