Pomyslnou vítěznou zástavu mohli v první polovině tohoto týdne vyvěsit náchodští zdravotníci, když náchodské Covid ARO opouštěl poslední pacient s covidem. „Ano, je to tak, dočkali jsme se,“ komentoval s úlevou vyprázdnění poslední covidové stanice ředitel Oblastní nemocnice Náchod (ONN) Jan Mach.

Je tomu bezmála 260dní, kdy byl v ONN po loňských letních prázdninách hospitalizován prvního covidový pacient. Od té doby jich bylo skoro 2400 a svůj boj s nevyzpytatelnou nemocí prohrálo skoro 600 z nich! „Starších i mladších, mužů i žen, blízkých lidí a přátel, manželských párů. Vrchní sestra Covid ARO v těch nejtěžších týdnech říkala, že je to přetahovaná se smrtí, kdy často vítězí ona. Mnohé příběhy zůstanou v myslích našich zdravotníků již napořád, něco přeléčí čas,“ ohlíží se za náročnými měsíci ředitel nemocnice.

V úterý 9. února Záchranná služba se svým vozem Fenix převezla z Náchodské nemocnice část pacientů s COVID-19 do jiných nemocnic v republice.
FOTO, VIDEO: Náchodská nemocnice je plná, Fénix vezl pacienty přes půl republiky

Stejně tak COVID s námi pravděpodobně v nějaké formě zůstane i nadále. Přestože se situace v posledních týdnech viditelně zlepšovala a počty pacientů klesaly až ke kýžené nule, je nástup loňské podzimní covidové vlny dostatečným varováním. „Musíme se s ním naučit žít a počítat s ním,“ je si vědom Jan Mach, že nelze se nechat ukolébat. „Několik málo pacientů dokážeme hospitalizovat v izolacích na našich běžných oddělení. Nové pavilony nám umožňují účinně izolovat pacienta jak na ARO, tak také na JIP. Pro případ, že by bylo třeba hospitalizovat větší počet pacientů, budeme schopni během jednoho dvou dnů otevřít dvě covidová oddělení – devítilůžkové ARO a lůžkovou stanici na bývalé chirurgii se šestilůžkovou JIP a 16 standardními lůžky,“ říká, že tyto stanice budou připraveny a v podstatě bude stačit jen rozsvítit. Samozřejmě, že se bude muset najít někdo, kdo rozsvítí. „Od mnoha zdravotníků jsem však slyšel větu ,Když budete potřebovat, zase půjdu.´ Určitě si všichni přejeme, abychom již nepotřebovali, ale… Primářka infekce doktorka Hanková říká, že covid neumí nic jiného než vlny. Jen nikdo neví, jak velká bude ta další,“ dodává Jan Mach.

Na každé věci, kterou život přinese, můžeme nalézt klady i zápory. S novým koronavirem tomu není jinak. Vedle dlouhého výčtu toho negativního, co nemoc s sebou přinesla, vykrystalizovaly podle Jana Macha na povrch i pozitivní věci. „Koronavirus nás a naše zdravotníky naučil mnoha novým věcem: Prohloubil naše znalosti a dovednosti, učil nás pokoře a trpělivosti, umožnil nám více se poznat napříč jednotlivými odděleními, spojoval neznámé lidi, kteří chtěli podpořit a potěšit zdravotníky,“ všímal si.

„Na druhé straně si hodně našich zdravotníků sáhlo na dno. V nejhorších obdobích se u některých střídala pouze práce a spánek. Bylo to dlouhé, náročné, stresující, smutné, často frustrující, emotivní,“ je si vědom, že služby na covidových odděleních se proměnily vyčerpávající maraton.

Výsledkem tohoto všeho jsou však silnější a zkušenější týmy našich nemocnic. „Jsme v cíli. Dělali jste čest našemu těžce koronavirem zkoušenému regionu!“ složil poklonu všem, kteří jakýmkoliv způsobem přiložili ruku k dílu, abychom tuto šílenou dobu zvládli.