Udělat z části břehu řeky Úpy znovu místo odpočinku a relaxace pro obyvatele Jaroměře i další návštěvníky mají v plánu lidé ze společnosti Říční a sluneční lázně Na Úpě. Jedním z nich je také zastupitel města Jaroměře Kamil Mach. „Chtěli bychom, aby sem lidé zase chodili si zasportovat, odpočinout si a vykoupat se. Byla by škoda nechat takové pěkné místo chátrat," řekl Kamil Mach. Místo je výhodné i kvůli jeho poloze blízko frekventované cyklostezky z Hradce Králové do Kuksu. Brzo by se nejspíš mělo začít i se stavbou cesty pro kola z Jaroměře do Náchoda, která povede kolem řeky Úpy.
V prostoru koupaliště by mělo časem vzniknout dětské hřiště, hřiště na plážový volejbal a pétanque. Návštěvnici si zde také budou moci vylovit pstruha a nechat si ho ogrilovat. K již postavené restauraci také přibude venkovní občerstvení. Lidé už teď k Úpě jezdí, aby si zahráli na kurtu nohejbal, anebo si zaplavali. V řece ale ještě není moc vody. „Řeku bychom rádi zarazili. I když je to zatím kaluž, chodí se sem o víkendu koupat i na padesát lidí," sdělil Mach.
Podle něho se lidé znovu vrací k retru a i proto si rádi znovu zajdou zaplavat do řeky.
Koupaliště na řece Úpě bylo zbudováno v roce 1932. V dobách největší slávy se na malém prostoru podél řeky koupalo i na sedm set lidí. „Když jsem sem chodil já, padl rekord návštěvnosti. V roce 1964 zde bylo 1200 lidí," zavzpomínal někdejší návštěvník Václav Poláček.
Význam koupaliště začal upadat, když byla dokončena stavba vyhřívaného plaveckého bazénu v centru města. Lidé přestali staré koupaliště navštěvovat a radnice přemýšlela, co s chátrajícím objektem dělat. Již delší dobu ho nabízela k dlouhodobému pronájmu za podmínky, že nájemce obnoví jeho využití ke koupání.
DANIELA ERYCHLEBOVÁ