Krajské peníze pomohou s postavením téměř kilometrového plotu okolo pastviny na svazích u Janovic. Druhá dotace podpoří stavbu ohrady u farmy na Broumovsku, kam chovatelé budou zahánět ovce na noc.

Jinou možnost příspěvku na pomoc v boji s vlkem v současné chvíli chovatelé nemají. „V srpnu letošního roku přestal stát chovatelům kompenzovat náklady na ochranu stád před vlky a nový dotační program začne fungovat pravděpodobně až v prvním čtvrtletí příštího roku,“ říká náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Bělobrádek, proč Královéhradecký kraj vyčlenil tři miliony korun, aby chovatelům kompenzoval náklady na budování pasivní ochrany proti vlkům. „Nyní vyplatíme dvěma žadatelům částku 515 tisíc korun,“ uvedl konkrétní částku, kterou kraj přispěje chovatelům na Trutnovsku a na Náchodsku.

Ohně proti vlkům hořeli napříč Evropou a jedna z nich vzplála opět ve Vernéřovicích na Broumovsku, odkud stále silněji zní, že striktní ochrana vlka je nesmyslná.
Vlčí vatry hořely napříč Evropou, chovatelé na Broumovsku mají vlků plné zuby

Stále ale platí, že stát na základě zákona o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy kompenzuje chovatelům ztráty.

Od začátku roku do poloviny letních prázdnin vyplatil na náhradách za škody způsobené vlkem přes jeden milion korun. Během srpna a první poloviny září nahlásili chovatelé další čtyři útoky. Škoda za usmrcení čtyř ovcí a jednoho berana vyšplhala na 31 tisíc korun.