VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj už stojí na hraně chřipkové epidemie

Východní Čechy – Sezonních chřipek ale už přibývá pomalu. Narozdíl od prasečí. Jen v Královéhradeckém kraji přibylo za týden 15 případů viru H1N1

30.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Reuters

Řádění chřipek nabírá na síle a hlavně v Královéhradeckém kraji je už na hranici epidemie.Zatím však ani v Královéhradeckém, ani Pardubickém kraji zatím epidemie klasické (sezonní) ani pandemické chřipky viru H1N1 nebyly vyhlášeny.

Hůř je na tom ovšem Královéhradecký kraj, kde především na Jičínsku a samotném Hradecku výskyt respiračních onemocnění a chřipek přesáhl hranici 2000 případů na 100 tisíc obyvatel, což je mez epidemie.

„Nejvyšší nemocnost převažuje v kategorii předškolních a školních dětí, což je jedna ze známek počínající epidemie akutních respiračních onemocnění a chřipky,“ uvedl ředitel královéhradecké krajské hygienické stanice Ivan Kučera.

Celokrajsky dosáhla nemocnost hodnoty 1881 případů na 100 tisíc obyvatel, což je však jen o 1,7 procenta víc, než před týdnem. Nejhůř jsou na tom malé děti do pěti let, nemocné je každé dvacáté. Mezi těmi se však růst nemocnosti zastavil, nyní je na vzestupu u dospělých.

Co se týče prasečí chřipky, za poslední týden tu přibylo 15 nových případů. V kraji tak bylo od dubna nahlášeno 64 případů nákazy virem H1N1, o řadě dalších se hygienici díky lehkému průběhu ani nedozvěděli. „Tentokrát však většina z pacientů skončila ve fakultní nemocnici, bylo to spojeno dalšími komplikacemi,“ dodal Kučera.

V Pardubickém kraji se nemocnost oproti předminulému týdnu prakticky nezměnila, skončila na hodnotě 1647 případů na 100 tisíc obyvatel. Případů prasečí chřipky je tu od dubna nahlášeno celkem 36.

Po téměř všech nemocnicích v Královéhradeckém kraji, kde byla vyhlášen zákaz návštěv kvůli sezonním chřipkám už před 14 dny, se minulý týden postupně přidávala i zdravotnická zařízení v Pardubickém kra­ji.

Zákaz návštěv platí až do odvolání na několika odděleních pardubické krajské nemocnice, kompletně uzavřená je chrudimská nemocnice, léčebna dlouhodobě nemocných v Rybitví i nemocnice v Moravské Třebové. V pátek byl zákaz vyhlášen rovněž ve svitavské nemocnici, kde byly doposud návštěvy veřejnosti omezeny pouze na oddělení ARO a JIP, v Odborném léčebném ústavu v Jevíčku a v sobotu pak i v nemocnici v Ústí nad Orlicí.

V Hradci leží tři pacienti s prasečí chřipkou ve vážnějším stavu

Hradec Králové – Na klinice anesteziologie a resuscitace fakultní nemocnice leželi v neděli tři pacienti s prasečí chřipkou v těžším stavu. Uvedl to náměstem ředitele nemocnice Zdeněk Tušl s tím, že mají zasaženy plíce a potřebují dechovou podporu. Dodal, že v posledních dnech do hradecké nemocnice chodilo denně na vyšetření kvůli podezření na prasečí chřipku zhruba deset osob denně. Většina však odchází hned domů. (čer)

Pandemická chřipka – často kladené otázky

1. Co je chřipkový virus A(H1N1)v?
Virus A(H1N1)v je novým podtypem chřipkového viru napadajícího člověka, obsahuje segmenty genů chřipkových virů prasat, ptáků a člověka v takové kombinaci, která nebyla nikdy dříve nikde na světě pozorována. Nové viry jsou často výsledkem re-assortmentu (nového uspořádání genů) dvou jiných virů.

2. Jaký je rozdíl mezi novou chřipkou A(H1N1)v a prasečí chřipkou?
Typická prasečí chřipka je akutní virové onemocnění dýchacího traktu u prasat způsobené chřipkovým virem typu A. Doposud byly u prasat nalezeny tři podtypy chřipkového viru typu A: H1N1, H1N2 a H3N2. Nákaza prasečí chřipkou u člověka byla příležitostně zjišťována od konce 50. let, a to obvykle u osob přímo vystavených styku s prasaty. V Evropě bylo od roku 1958 hlášeno celkem 17 případů. Na rozdíl od typického viru prasečí chřipky je nový chřipkový virus A(H1N1)v schopný přenosu z člověka na člověka.

3. Jaké jsou příznaky chřipky A(H1N1)v?
Příznaky chřipky A(H1N1) u člověka jsou obvykle podobné normálním příznakům lidské sezónní chřipky:
• Horečka/zimnice
• Respirační příznaky / dýchací potíže, jako je kašel nebo rýma
• Bolení v krku

Zdroj: MZCR

Autor: Kamil Dubský

30.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Jaroměř /FOTO/ - Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři se v pátek 20. října proměnilo ve volební okrsek číslo 18.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení