Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajinu beru jako prostor, ve kterém se odehrává život

Náchod - „Podstata krajinomalby leží v ovládnutí zákona, jímž se řídí znamení nebe a země. Krása krajinomalby spočívá v dokonalém zacházení se štětcem. Znám-li krásu krajinomalby, aniž jsem pochopil její vnitřní řád, poruším řád samotné krajiny. Znám-li její podstatu, aniž jsem ovládl její pravidla, projeví se to úpadkem malířské metody.“

6.8.2017
SDÍLEJ:

Z vernisáže výstavy Krajina v Galerii U Mistra.Foto: Hynek Šnajdar

To je text z útlé knihy Malířské rozpravy Mnicha Okurky čínského autora Shitaa, který při vernisáži výstavy Krajina v Galerii U Mistra s palmou přečetla její spolumajitelka Václava Henclová. Uvedla tak tvorbu bytostného krajinářského malíře Pavla Mühlbauera. A na jeho obrazy sedí, protože malíř ovládl pravidla krajiny a pochopil její vnitřní řád.

Pro malíře, absolventa Akademie výtvarných umění v Praze, který působil v ateliéru Jana Smetany, je krajina absolutní doménou. „Krajinu beru jako prostor, ve kterém se odehrává život se životními zážitky. Ten je potom vysazený v hlavě a připomínáme si ho znovu, když vstoupíme do toho samého prostředí, nebo v krajině něco prožijeme,“ uvedl Mühlbauer.

Ten prozradil, že když se začal krajinou zabývat dominantně, dělal hodně subtilních kreseb přímo na místě v krajině a hledal, v čem je motiv nebo místo přitažlivé, v čem je jeho monumentalita nebo jedinečnost. Ve šrafovaných černobílých kresbách zjistil, že je to i v záměně jednotlivých tvarů, v jejich spojování, hledání nových rozmezí v pojmech: co je pevné, co je překotné, co je tvrdé, nebo měkké.

„Najednou mě ten pocit jedinečnosti a ten prostor, který má být cílem malby, připomenul, že často vzniká zvláštní hrou mezi jednotlivými prvky,“ vrátil se do minulosti. Tehdy hodně používal tradiční prvek v zobrazování prostoru, kdy se od pozorovatele všechno sbíhá v dálce. Později však zjistil něco jiného.

„Horizontální tvary, jejich souhra a vzájemná spojitost vytváří nečekané souvislosti a ten prostor vzniká stejným způsobem, jako to dělali staří malíři, kteří dělili obraz na přední, střední a zadní plán. Dalším způsobem bylo, že jsem si vysloveně zvolil koncept, který byl geometrický, a do něho jsem zapojoval barvu. Nakonec jsem zjistil, že nejlépe se barva rozvíjí v pravidelných kruzích a skvrnách, které vytvářejí prostorový efekt,“ prozradil výtvarník.

Pro výstavu Krajina, která v Galerii U Mistra palmou potrvá do 26. srpna, vybral práce z posledních deseti let zahrnující různá tvůrčí období, a to i s ohledem na velikost galerie a její charakter. „Chtěl jsem ukázat vývoj, jak se malíř tou krajinou propracovává,“ dodal Pavel Mühlbauer.

Právě na jeho krajinomalbu výstižně sedí výrok Mnicha Okurky, který prohlásil, že naše vlastní lidské poslání v krajinomalbě nespočívá v rozlehlosti, ale ve schopnosti ji omezit. „Nespočívá v mnohosti, ale ve schopnosti ji zjednodušit, protože bez zjednodušení bychom nemohli vyjádřit mnohost a bez omezení bychom nedokázali vyjádřit rozlehlost.“   Hynek Šnajdar

Autor: Redakce

6.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení