„Tato soutěž upozorňuje odbornou i laickou veřejnost, že i v současnosti kolem nás vzniká množství staveb, které se svým architektonickým řešením i technickým provedením vymykají běžnému standardu a některé z nich se tak třeba za mnoho let stanou vizitku doby, ve které žijeme,“ řekl během včerejšího slavnostního vyhlášení v budově krajského úřadu hejtman Jiří Štěpán. Soutěž se koná každoročně už od roku 2004.

Smuteční síň v Broumově nezaujala odborníky poprvé. Už v létě letošního roku se jako jediná stavba z Královéhradeckého kraje dočkala nominace na prestižní Českou cenu za architekturu. U místních obyvatel přitom hliníkem opláštěná dřevostavba vyvolává rozpaky. „Musím upřímně přiznat, že většině seniorů se ten vnější vzhled nelíbí. Ten jednoduchý vzhled jim připomíná lacinou stodolu. Na druhou stranu vnitřní prostory ve světlém dřevě vesměs všichni hodnotí pozitivně. Je to věc vkusu a náhledu,“ řekl Deníku na jaře starosta Broumova Jaroslav Bitnar.

Rozpaky vnímá i autor stavby. „Je to nová stavba a je pro mnohé nečekaná. Myslím si, že lidé potřebují více času ji vstřebat. Architektura se od dob hřbitovního dřevěného kostela nebo barokních svatostánků určitě posunula někam jinam,“ vysvětlil architekt Pavel Rydlo.

Ilustrační foto.
Kraj uzavře smlouvy s dopravci za 7,7 miliardy

Kromě broumovské smuteční síně porota ocenila i další dvě stavby. Zvláštní cenu poroty si vysloužila rekonstrukce památkově chráněné roubenky v Úpici, čestné uznání pak hejtman předal i firmě Alufront za jejich energeticky aktivní administrativní budovu v Novém Městě nad Metují.

Další nominovaní

Kromě smuteční síně v Broumově, dřevěnky v Úpici a energeticky aktivní budovy v Novém Městě nad Metují se o vítězství ucházely ještě další čtyři stavby – nový autobusový terminál v Hostinném, oblouková lávka pro pěší přes silnici I/35 v Hořicích, rekonstrukce památkově chráněného ocelového mostu v Kuksu a restaurant Kibo a vjezd do Safari Josefa Vágnera ve Dvoře Králové nad Labem.

V roce 2018 se o cenu podělily Stezka korunami stromů v Krkonoších a Petrof gallery v Hradci Králové.

Otevření nového mostu ve Svinarech.
Kraj letos investoval nejvíce do silnic