Na Trutnovsku slaví ODS úspěchy dlouhodobě a velkou roli v tom bezpochyby hraje oblíbený dlouholetý starosta Trutnova Ivan Adamec, který je zároveň krajským šéfem občanských demokratů. Na Trutnovsku získal tři čtvrtiny všech svých preferenčních hlasů. Přes 1800 z necelých dvou a půl tisíc napříč krajem.

Preferenční hlasy pomohly i dalšímu politickému matadorovi. Sociální demokrat Jan Birke, který je už 22 let v čele města Náchod, se díky ohromnému množství preferenčních hlasů z Náchodska protlačil do zastupitelstva, ačkoliv byl na kandidátce až na 25. místě.

V Náchodě odvolil starosta Birke
Starosta Birke je skokanem krajských voleb. Z 25. místa se dostal na bednu

Nejvíce preferenčních hlasů v krajských volbách suverénně získal pravděpodobný budoucí hejtman Martin Červíček - přes pět tisíc. Druhý skončil v tomto ohledu s více než třemi tisíci preferenčních hlasů lídr koalice Spolu pro kraj, dosluhující hejtman Jiří Štěpán. Třetí nejvyšší počet preferenčních hlasů zaznamenal lídr Koalice pro Královéhradecký kraj Pavel Bělobrádek. Voliči hnutí ANO, Pirátů nebo SPD preferenční hlasy využívali minimálně. Výjimkou byla snad jen ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Navzdory relativně nevýhodnému umístění na kandidátní listině se díky preferenčním hlasům dostali do krajského zastupitelstva ještě František Mencl (Spolu pro kraj), Anna Maclová (Koalice pro Královéhradecký kraj) a také kandidáti do Senátu Jan Grulich a Jan Holásek (Spojenci pro Královéhradecký kraj).

Velkými poraženými voleb se naopak stali další známí politici. Úplně propadla ve volbách KSČM v čele s poslancem Zdeňkem Ondráčkem. Komunisté budou v krajském zastupitelstvu chybět vůbec poprvé v historii. Mandát neobhájil ani současný šéf krajského zdravotnictví Aleš Cabicar z TOP 09. Toho na kandidátce Spojenců pro Královéhradecký kraj přeskočilo hned pět lidí. Z druhého místa kandidátky Spolu pro kraj se mimo zastupitelstvo propadl náměstek hradeckého primátora Martin Hanousek. Zeleným se tak příliš nevyplatila koaliční spolupráce s ČSSD. Přestože jejich nominanti obsadili hned polovinu míst v první desítce společné kandidáti, voliči rozhodli o tom, že všechny čtyři mandáty obsadí lidé z ČSSD.

Volby na Královéhradecku. Ilustrační fotografie.
ANALÝZA východočeských Deníků k výsledkům voleb v hradeckém kraji

Hnutí ANO zaznamenalo vítězství pouze na Hradecku. Vyhrálo i přímo v krajském městě, kde stejně jako v komunálních volbách před dvěma lety výrazně uspělo na Benešově třídě. V nejlidnatější ulici Hradce Králové uspěli i Piráti, vítěz krajských voleb zde naopak příliš neuspěl.