V pátek oznámili hygienici z krajské stanice v Hradci Králové jedenáct nových případů. Pět nových případů je na Náchodsku, tři na Trutnovsku, dva Hradecku, jeden na Jičínsku. Od středy se navýšil počet pacientů v kraji o 29.

Bilance případů v jednotlivých okresech: Hradecko 22, Náchodsko 17, Trutnovsko 7, Jičínsko 3, Rychnovsko 2.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové leží pět pacientů, z nichž dva jsou ve vážném stavu. Mezi hospitalizovanými jsou ovšem také pacienti z jiných krajů.

Královéhradecký kraj ve čtvrtek zaznamenal první oběť nemoci koronaviru. Celkově sedmou v České republice se stal 80letý muž, který ležel ve fakultní nemocnici v Hradci Králové. Měl vážnou onkologickou-hematologickou diagnózu.

Královéhradecký kraj je třetím nejméně zasaženým regionem v České republice. Méně onemocnění COVID-19 mají Liberecký kraj a Vysočina (shodně 46). Nejvíce naopak hlásí Středočeský kraj (255) a Praha (446).

Mluvčí Krajské hygienické stanice Veronika Krejčí ve středu oznámila, že s přibývajícími počty onemocnění nebudou hygienici sdělovat detailní informace o jednotlivých případech.

Testy na koronavirus v dalších nemocnicích

Od poloviny příštího týdne budou testovat na koronavirus vedle Hradce Králové a Trutnova také další nemocnice v kraji. Čeká se už jen na dodávku testovacích tyčinek. Jimi zdravotníci odebírají vzorky od osob, které přijíždějí do nemocnice.

Od příštího týdne začne s velkou pravděpodobností v kraji ještě více narůstat počet případů onemocnění COVID-19. Nově totiž budou probíhat odběry na čtyřech místech: v Náchodě, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou a Dvoře Králové nad Labem.

„Máme snahu v co největší míře testovat,“ vysvětlil tento krok Aleš Cabicar, náměstek hejtmana pro zdravotnictví. „Čím více budeme testovat po celém kraji, tím bude narůstat počet nakažených osob. Není to špatně, protože o nich budeme vědět a budeme je mít pod kontrolou. V opačném případě by nárůst infikovaných osob zůstal skrytý a o to nebezpečnější,“ řekl.

Vzorky ze všech pěti nemocnic krajského zdravotnického holdingu bude analyzovat mikrobiologická laboratoř v Trutnově. Podle ředitele trutnovské nemocnice Miroslava Procházky odebrali zdravotníci během prvního týdne fungování odběrného místa zhruba stovku vzorků. Mikrobiologická laboratoř v Trutnově se připravuje, že počet zpracovávaných vzorků naroste. Snaží se navýšit kapacitu také technologicky.

V nemocničních areálech už vznikají stany, do kterých budou řidiči zajíždět. Ve všech špitálech půjde o režim drive-in. To znamená, že lidé, kteří dorazí na testy, se budou pohybovat pouze v autech, odkud jim zdravotníci odeberou vzorky. Vůbec nevstoupí dovnitř nemocnice.

Schází tyčinky na odběr vzorků

Aleš Cabicar ocenil ředitele nemocnic, že jsou na spuštění nových odběrových míst technicky připraveni. „Narážíme ale na nedostatek zdravotnického materiálu, který je k odběrům nutný,“ přiznal náměstek hejtmana, co jediné brzdí otevření odběrových míst.

Konkrétně jde o dlouhé odběrové tyčinky, kterými zdravotníci provádějí stěry ze sliznice. „Máme jich omezené množství, další dodávku máme přislíbenou. Nemá význam otevírat odběrné místo, pokud máme materiál na 1-2 dny,“ poznamenal Aleš Cabicar.

Podle Karolíny Matějů, která provádí odběry v Trutnově, je vyšetření poměrně nepříjemné právě kvůli tomu, že při výtěru na COVID-19 je potřeba setřít i část sliznice. „Dělá se proto, že chceme eliminovat chybu, která by vznikla špatným nebo nedostatečným odběrem,“ vysvětlila.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník