Zatímco od jarních měsíců až do začátku nového školního roku hradecký kraj vždy patřil společně s Jihočeským krajem a Vysočinou na samotný chvost v počtu nakažených lidí nemocí covid-19, v posledních týdnech se situace rázně změnila.

Podle nejnovějších dat ministerstva zdravotnictví v kraji dostalo zprávu o pozitivním výsledku testu na koronavirus už skoro 15 tisíc lidí. O dva tisíce více než třeba v sousedním Pardubickém kraji, o tři více než v Libereckém a dokonce o devět tisíc více než v kraji Karlovarském. Při přepočtu na sto tisíc obyvatel se Královéhradecký kraj nachází v počtu případů na sedmém místě ze 14. Mimo jiných krajů je na tom lépe i Moravskoslezský kraj, ve kterém přitom v létě byly největší ohniska nákazy v celém Česku.

Covid ARO nemocnice v Náchodě
Svátek bez piet. Šířící se pandemii mají zpomalit nová vládní opatření

Ani na Královéhradecku ale není situace všude stejná. Už začátkem září se situace začala výrazně zhoršovat na Náchodsku. V posledních týdnech se připojilo i Hradecko a Trutnovsko. Jičínsko naopak stále patří mezi tu bezpečnější polovinu okresů v zemi, co se pravděpodobnosti nákazy koronavirem týká.

Náchodsko a Trutnovsko, a společně s nimi také Semilsko, patří mezi sedm nejvíce postižených okresů, v nichž se nejrychleji šíří epidemie. Vyplývá to ze středečních dat ministerstva zdravotnictví. Za posledních sedm dní má Náchodsko 974 nově nakažených lidí na sto tisíc obyvatel, Trutnovsko 962, Semilsko 982. Hůř jsou na tom jen okresy Vsetín, Benešov, Přerov a Zlín, které evidují více než tisíc nově nakažených lidí na sto tisíc obyvatel.

Bělohradské Anenské slatinné lázně - romantické lázně.
Od středy platí omezení lázeňské péče

Vsetínsko má za poslední týden 1089 nakažených na sto tisíc obyvatel - vůbec nejvíce z celé České republiky. Ještě v úterý byl třetí napříč republikou v této nelichotivé statistice okres Hradec Králové. Podle středečních dat už ale nepatří mezi desítku nejvíce postižených okresů v zemi. Za poslední týden se zde nakazilo 875 lidí na sto tisící obyvatel.