Do zelenajících se Orlických hor a Krkonoš rozmary počasí v pon-dělí přinesly sněhovou nadílku a vítr připravil hasičům krušnou noc. „Od pondělní 18. hodiny do půlnoci v souvislosti s větrem zasahovali asi u 130 událostí. Nejvíc na Trutnovsku - asi v 70 případech, přes 30 událostí bylo na Náchodsku,“ sdělila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Ve většině případů hasiči odstraňovali stromy popadané na silnice. „Na několika místech jsme museli zajistit poškozené části střech, třeba v Trutnově, Dvoře Králové nad Labem nebo Svobodě nad Úpou. V několika případech došlo k pádu stromů na železniční tratě a bylo poškozeno i elektrické vedení,“ poznamenala mluvčí hasičů.

Popadané stromy přes silnici museli odklízet hasiči.
FOTO: Silný vítr shazoval stromy a pocuchal střechy, řádil hlavně na Trutnovsku

V Hradci Králové hasiči zasahovali v Průmyslové ulici, kde strom spadl na auto, a v Hradecké ulici zajišťovali uvolněné plechy z budovy.

Cestující z vlaku evakuovali hasiči

Na Náchodsku pomáhali se zajištěním střech v Bukovici a Velkém Poříčí. V Červeném Kostelci v části Olešnice vítr sebral trampolínu a ve Lhotě za Červeným Kostelcem strom skončil na garáži. U Adršpachu, Heřmanic a Police nad Metují skončily stromy i na železniční trati. U posledního případu pomohla dobrovolná jednotka z Police nad Metují s evakuací deseti cestujících z vlaku.

Vítr odnesl z rodinného domu plechovou střechu.
FOTO: Vítr odnesl z rodinného domu plechovou střechu

Na Trutnovsku pomáhali hasiči se zajištěním uvolněných částí střech, třeba v trutnovské ulici Jaroslava Ježka. „Vítr shodil plechovou střechu na zem, přičemž poškodil i sloup veřejného osvětlení,“ popsala řádění živlu mluvčí.

Úpice bez elektřiny

Energetici v noci zaznamenali 15 poruch na vedení vysokého napětí, způsobil je silný vítr i těžký mokrý sníh. „Bez energie byly v noci skoro čtyři tisíce domácností,“ informovala mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Dopoledne se ještě opravovalo osm poruch na vysokém napětí, především v podhůří. V Úpici nešel proud až do úterý dopoledne. Odpoledne se odstraňovaly poslední tři poruchy vysokého napětí na Trutnovsku.

Ve Špindlerově Mlýně v úterý 12. května napadl sníh.
FOTOGALERIE: V Krkonoších napadl sníh, cestu na Špindlerovku prohrnoval traktor