Nijak dramatický nárůst nezaměstnanosti v kraji se zatím nekoná, ačkoliv kvůli koronavirové krizi lidé přicházejí o práci. Úbytek pracovních sil je patrný v průmyslu, pohostinství, službách a cestovním ruchu. „Na horách je to boj o přežití. Ekonomicky to je za hranou. Jsme závislí na zahraniční klientele, která citelně chybí. Hodně hotelů si nechalo jen klíčové zaměstnance a hlavní tým lidí a propouštělo,“ popisuje majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura.

Nejvíce se zvýšila nezaměstnanost v kraji během dubna a května právě na Trutnovsku: o 0,6 procenta. Přesto tam zůstává až trojnásobně nižší, než jaká byla v době předchozí krize. „Nezaměstnanost na Trutnovsku se tehdy pohybovala v rozmezí 7 až 10 procent. Ještě v roce 2013 byla nezaměstnanost na Trutnovsku přes 7 procent,“ připomíná Václav Staněk, ředitel Úřadu práce v Trutnově.

Úřad práce nemá podle něj žádné signály o hromadném propouštění na Trutnovsku. „S ohledem na  podporu zaměstnavatelů v programu Antivirus, aby se zabránilo propouštění zaměstnanců, kteří by jinak mohli přijít o práci kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru, není zaznamenán na Trutnovsku rapidní nárůst nezaměstnanosti. Jedná se pouze o desítky lidí, kteří se rekrutují převážně ze segmentu pohostinství, služeb a cestovního ruchu. Právě tyto oblasti postihla přijatá epidemiologická opatření v největší míře a zaměstnavatelé dočasně uzavřeli své provozy,“ analyzuje stav ředitel trutnovského úřadu práce.

Výraznější růst nezaměstnanosti podle něj tlumí tradiční rozjezd sezonních prací v zemědělství a službách. „Vzpamatovává se i turistický ruch. Příliv nových uchazečů o práci v červnu není tak vysoký, jak bychom se mohli obávat. Úřad práce nemá žádné signály o hromadném propouštění na Trutnovsku,“ tvrdí Staněk.

Volná místa jsou

Ve větší míře přicházejí do evidence Úřadu práce lidé, kterým skončily termínované pracovní smlouvy a dohody pro práce v zimní sezoně. „Také část OSVČ přerušila své zimní sezonní podnikání. Evidujeme rovněž OSVČ, kteří přerušili svou činnost vzhledem k vyhlášenému opatření. V současné době přicházejí lidé spíše z průmyslu, ale propouštění není veliké, jsou to jednotlivci,“ přibližuje aktuální stav.

Současná situace vyvolala větší poptávku po určitých profesích. „Zaměstnavatelé momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance v zemědělství, lesnictví, stavebnictví, logistice, e-shopech a dále kvalifikované řemeslníky, řidiče, analytiky a vývojáře softwaru. V současné době rovněž roste poptávka po zaměstnancích v ubytovacích a stravovacích zařízeních,“ říká Václav Staněk.

NEZAMĚSTNANOST V OKRESECH
Náchodsko 3,8 procenta, Trutnovsko 3,2, Hradecko 2,9, Jičínsko 2,6, Rychnovsko 1,8

VOLNÁ PRACOVNÍ MÍSTA
Hradecko 5338, Jičínsko 2082, Náchodsko 2068, Rychnovsko 2055, Trutnovsko 1451

UCHAZEČI O ZAMĚSTNÁNÍ
Hradecko 3254, Náchodsko 2703, Trutnovsko 2497, Jičínsko 1422, Rychnovsko 979

Údaje Úřadu práce jsou k 31. 5. 2020.