„Všechna rozhodnutí jsou pravomocná. Smlouvy s dopravci chceme podepsat do konce ledna,“ informoval první náměstek hejtmana Martin Červíček odpovědný za oblast dopravy a silničního hospodářství.

Největší zakázka v historii kraje

Tendr na zajištění veřejné autobusové dopravy na desetileté období trval celkem 13 měsíců. Za zajištění veřejné dopravy ve všech oblastech Královéhradeckého kraje v desetiletém období začínajícím na jaře 2021 zaplatí krajský úřad zhruba 7,7 miliardy korun. Jde tak o vůbec největší veřejnou zakázku v historii kraje. Původně měly nové smlouvy platit od září 2020, kvůli průtahům s výběrem společností se tento termín o půl roku prodloužil.

V součtu přišlo do všech osmi oblastí 31 nabídek. Poté, co kraj vybral vítěze ve všech osmi oblastech, čelili celkem 26 návrhům, námitkám a podnětům ze strany neúspěšných dopravců. Z toho bylo devětkrát zahájeno správní řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a řešilo se deset rozkladů.

Větší komfort pro všechny cestující

Dopravu bude zajišťovat skoro 250 autobusů. Všechny budou muset mít klimatizaci a připojení wifi. Průměrná vysoutěžená cena je 35,80 korun na kilometr, o 70 haléřů vyšší než nyní.

Vybraní dopravci

Hejtmanství soutěžilo zakázku zvlášť v osmi různých oblastech Královéhradeckého kraje. Tři oblasti vyhrála společnost BusLine KHK - jezdit bude na Hradecku, Jičínsku a Královédvorsku. Tři má i sdružení Transdev Morava a Audis Bus. Jejich autobusy by měly od března 2021 jezdit na Rychnovsku, Novoměstsku a Trutnovsku. Na Broumovsku zajistí veřejnou autobusovou dopravu sdružení společností CDS Náchod a P-Transport a na Náchodsku pak sama společnost CDS Náchod.

V současnosti pro kraj autobusovou dopravu zajišťuje jedenáct společností. Od roku 2021 by se na autobusové dopravě mělo nově podílet pět firem.