Život majestátního desateráka vyhasl na Červeném vršku jen několik metrů od silnice vedoucí k turistickému hraničnímu přechodu.

NECHTĚL SE VZDÁT A ZAPLATIL TO ŽIVOTEM

K takovým případům, kdy souboj jelenů skončí smrtí jednoho ze soků, prý ale dochází málokdy. „Většinou ten slabší včas vyhodnotí situaci a ze souboje uteče," říká hospodář Mysliveckého sdružení Božanov Martin Špreňar, který za dvě desítky let, kdy se aktivně věnuje myslivosti, zažil podobnou situaci jen dvakrát. „Smrtí občas skončí i jiné souboje, o kterých se nedovíme."

Jelení říje nemá pevný termín. Pohybuje se od první poloviny září zhruba do začátku října. Letos začali jeleni pobrukovat kolem 10. září. Částečně je závislá i na počasí: čím je chladněji, tím je intenzivnější.

Podle slov zkušených myslivců vrcholí na sv. Václava.

Mrtvý jelen měl od parohů svého soupeře hrudník posetý četnými bodnými ranami. Většina z nich zasáhla komoru a byly smrtelné. „Některé rány byly směřovány i z vrchu. Když padl na kolena, tak ho zřejmě korunou dobíjel shora," přibližuje božanovský hospodář pravděpodobný průběh souboje.

Populace jelení zvěře na Broumovsku se podle dostupných údajů drží dlouhodobě na přibližně stejné úrovni. „Jejich počty nijak mimořádně neklesají ani nestoupají," potvrzuje Petr Kuna ze Správy CHKO Broumovsko.

V porovnání s dobou před 30 lety je ale jelenů znatelně méně. Například v období jelení říje bylo v 80. letech slyšet troubení v Javořích horách z každého kopce. Teď tam jelen ani nebroukne.

Jejich tehdejší přemnožení má ale své důsledky. Škody, které působili na lesním porostu, jsou viditelné i dnes na třiceti, čtyřicetiletých stromech.

Jak probíhá soubojPřed soubojem se jeleni nejdříve hlasitě vyzývají a po té odcházejí stranou kde následuje prudký souboj. Zaklesnou se do sebe parožím a jeden druhého se snaží přetlačit. Poražený uskakuje a opouští říjiště. Výjimečně dochází i k poranění. Mimořádně jako v tomto případě i k smrti jednoho ze soků.