A v únoru ji čekají perné chvíle. Opět po roce je tu svátek zamilovaných Valentýn. Podle květinářky však v tomto období nepraskají květinářství ve švech jako v minulých letech. „Je stále spousta lidí, kteří nedají na Valentýn dopustit, ale větší nápor máme o 1. máji,“ pozoruje trend posledních let, kdy je také stále oblíbenější březnové MDŽ či květnový Den matek, Markéta Szabo.

V jednoduchosti je krása

Ty tam jsou i časy, kdy se květinky na Valentýna „předzásobovaly“ růžemi. Tato „královna“ se sice stále drží na místě nejoblíbenější květiny, ale na patu jí pomalu šlapou luční a jarní květy. „Růže sice stále patří mezi nejprodávanější, ale v poslední době se rozmáhá i prodej cibulovin, jarních a lučních květin. V poslední době jsou, a to nejen u nás, velmi oblíbené tulipány, pryskyřníky, hyacinty a jarní kytičky,“ dodává žena, která ve svém květinovém království ráda experimentuje a ve vazbě upřednostňuje volnost a rozevlátost. „Jsem zastáncem jarních květin s příměsí přírodních materiálů. Květiny ráda dekoruji klacíky z lesa či větvičkami,“ uvádí žena u které tak v květinové vazbě jen těžko najdete umělá srdíčka či různé manžety.

„Nemám to srdce to tam dávat. Květina má být přírodní. Vždyť právě příroda nám poskytuje mnoho krásy,“ míní Markéta Szabo a hlavně mužům radí, jak se vyvarovat trapasu se špatně zvolenou květinou. „Určitě bych se vyhnula chryzantémě či karafiátu. S těmito kytkami ani já moc o Valentýnu nepracuji,“ říká květinářka a prozrazuje i moderní trendy ve světě kytek.

Jsou jimi flowerboxy – Jedná se o vypichovanou dekoraci, která se aranžuje do krabice s víkem. Výhoda flowerboxu je také v jeho (ne)údržbě“. „O jeho údržbu se člověk téměř nemusí starat, stačí za pár dní pouze přilít vodu,“ říká květinářka Markéta Szabo a pro ženy, které od muže dostanou na Valentýna „klasickou“ kytici má radu, jak ji co nejdéle udržet při životě: „Základ je seříznout stonky došikma a vyměňovat vodu pokud možno obden. Vyvarovala bych se také výživě. Ta, dle mých zkušeností, má za výsledek rychlejší odkvetení.“

KVĚTOMLUVA: Co o vás řeknou darované květiny…
Afrikán – Vypovídá o nehynoucí lásce a odhodlanosti překonat všechny její překážky a nástrahy.
Fialka – V květomluvě je fialka vyjádřením lásky. Modrá fialka je prosbou o vyslyšení lásky, žlutá značí slib věrnosti a bílá je zármutkem nad prchajícím štěstím.
Gerbera – V této krásné a přitom jednoduché květině se skrývá velká upřímnost.
Gladiola – Gladiolou můžete vyjádřit, že potřebujete více času. Gladiola totiž říká: „Nespěchej na mě…“
Hyacint – Miluji tě.Srdce mé náleží jen tobě
Chryzanthema – přátelství
Karafiát – U něj rozhoduje barva. Bílý je touhou po lásce obdarovaného a nedočkavostí na vyznání se, červený znamená obdiv, ale žlutý zklamání.
Narcis – Pokud dostanete narcis, je na čase zamyslet se nad přehnanou sebeláskou.
Ranunculus – Oslňující
Slunečnice – Jsi moje slunce, radost
Růže:
bílá – čisté svědomí, čistota
žlutá – žárlivost
oranžová – touha
červená – náležím zcela tobě
Růže rudá – miluji tě
Růže rudá, kytice – vyjádření díků