Také letos se ve středu 16. května uskuteční jako součást mezinárodní kampaně proti rakovině za zlepšení léčby a výzkumu nádorových onemocnění celonárodní veřejná sbírka Květinový den. Tradičním symbolem sbírky je žlutý květ měsíčku lékařského, barva stužky u kytiček bude letos vínová. Kvítek bude opět nabízen za minimální příspěvek 20 Kč. Květinový den je zaměřen na výchovu ke zdravému způsobu života v rodině a na prevenci před rizikovými faktory, spolupodílejícími se na nádorových onemocněních. Účelem sbírky je preventivně působit na širokou veřejnost prostřednictvím informací v letácích a za nabízené kvítky měsíčku lékařského získat prostředky na boj proti rakovině.
Hlavním tématem sbírky bude prevence nádorů tlustého střeva. Z celosvětového pohledu se tento druh karcinomu v ČR vyznačuje nadprůměrným výskytem i úmrtností. Je druhou nejčastější onkologickou diagnózou po nádorovém onemocnění prostaty u mužů a prsu u žen.
Na Náchodsku se Květinovému dni dlouhodobě věnuje Liga proti rakovině Náchod, která již více než 20 let působí v oblasti prevence a podpory nemocných. „Díky její spolupráci s 15 středními školami a skauty v mnoha městech a obcích Náchodska, Broumovska, Policka, Trutnovska, Novoměstska a Jaroměřska jsme oblastí, kde lidem není zdraví lhostejné a kde má Květinový den každoroční širokou podporu veřejnosti,“ říká MUDr. Vladimír Müller z Ligy proti rakovině Náchod, a připomíná, že v celostátní statistice se v loňském roce mezi 57 organizacemi umístila náchodská LPR na vynikajícím 5. místě jak v počtu prodaných kytiček, tak i v celkovém výtěžku Květinového dne.